Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk: męczarnie gdańszczan w Lublinie

Lechia Gdańsk pokonała Górnika Łęczna, choć szło jej jak po grudzie. Już od 7. minuty gospodarze grali w osłabieniu, co zdecydowanie ułatwiło rywalowi zadanie.

Paweł Patyra
Milen Gamakow (po lewej) i Przemysław Pitry (po prawej) PAP/EPA / PAP/Tomasz Koryszko / Milen Gamakow (po lewej) i Przemysław Pitry (po prawej)

Zielono-czarni próbowali nawiązać walkę z faworyzowanym przeciwnikiem, ale wszystkie ich plany szybko wzięły w łeb. W 7. minucie Paweł Sasin sfaulował debiutującego w Lotto Ekstraklasie Milena Gamakowa i sędzia ukarał go czerwoną kartką, co wzbudziło kontrowersje wśród gospodarzy. Nieoczekiwanie to osłabiony Górnik stworzył sobie świetną sytuację po błędzie Lechii Gdańsk. W 13. minucie osamotniony Grzegorz Piesio ruszył na bramkę i uderzył nad poprzeczką.

Trener Andrzej Rybarski nie zamierzał ryzykować i szybko zdjął z boiska napastnika Przemysława Pitrego, a w jego miejsce posłał do boju Łukasza Bogusławskiego, który zajął miejsce na prawej obronie. Nie był to najlepszy pomysł, gdyż 23-latek spisywał się fatalnie i kompletnie nie radził sobie na tej pozycji. Trudno mieć o to do niego pretensje, gdyż wiosną występował jako defensywny pomocnik.

W szeregach Lechii niesamowicie aktywny był Milos Krasić. Kapitan gości dwoił się i troił aż 28. minucie trafił do siatki. Gdańszczanie świetnie rozmontowali defensywę rywali i były piłkarz Juventusu Turyn mocno strzelił w róg po podaniu Gersona.

Drużyna prowadzona przez Piotra Nowaka zupełnie zdominowała Górnika i długo utrzymywała się przy piłce. Goście dążyli do podwyższenia prowadzenia, by jeszcze przed przerwą odebrać rywalowi nadzieję. Mimo wszystko rozpaczliwa obrona łęczyńskiego zespołu przyniosła efekt. Górnik nie był jednak w stanie przeprowadzić choć jednej składnej kontry.

Drugą połowę odważniej rozpoczęli gospodarze. Lechia sprawiała wrażenie zaskoczonej takim obrotem wydarzeń i w 54. minucie musiała przełknąć gorzką pigułkę. Lewą stroną boiska ruszył Grzegorz Bonin, strzelił z ostrego kąta i Vanja Milinković-Savić tak niefortunnie interweniował, że futbolówka wpadła do siatki. Był to pierwszy celny strzał Górnika w tym meczu.

Podrażnieni goście potrzebowali zaledwie 180 sekund, aby zdobyć gola na 2:1. Ciekawą akcję skutecznie zwieńczył Grzegorz Kuświk. Lechia opanowała sytuację, a w 64. minucie Kuświk główkował w słupek. Górnik jednak czyhał na kontry i wciąż wierzył, że ponownie może wyrównać. Gospodarze postawili wszystko na jedną kartę i w ostatnim kwadransie zagrali dwójką napastników. W 80. minucie Bartosz Śpiączka ograł bramkarza i skierował piłkę do siatki, ale był na spalonym. Po chwili uderzenie Leandro z ostrego kąta obronił Milinković-Savić.

Im bliżej końca meczu, tym odważniej Górnik nacierał. Ożywili się też kibice, którzy zaczęli dopingować gospodarzy. Zielono-czarni ambitnie dążyli do odwrócenia losów meczu, lecz Lechia zdołała utrzymać korzystny wynik i po raz pierwszy w tym sezonie cieszyła się z kompletu punktów.

Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)
0:1 - Krasić 28'
1:1 - Milinković-Savić (sam.) 54'
1:2 - Kuświk 57'

Górnik: Sergiusz Prusak - Paweł Sasin, Radosław Pruchnik, Maciej Szmatiuk, Leandro, Grzegorz Bonin, Łukasz Tymiński (75' Piotr Grzelczak), Szymon Drewniak, Dragomir Vukobratović, Grzegorz Piesio (59' Bartosz Śpiączka), Przemysław Pitry (13' Łukasz Bogusławski).

Lechia: Vanja Milinković-Savić - Jakub Wawrzyniak, Mario Maloca, Gerson, Sławomir Peszko, Milen Gamakow (52' Marco Paixao), Michał Chrapek, Rafał Wolski, Milos Krasić (46' Aleksandar Kovacević), Flavio Paixao - Grzegorz Kuświk (71' Paweł Stolarski).

Żółte kartki: Leandro, Prusak (Górnik) oraz Chrapek, Gamakow, Kuświk, Wolski (Lechia).

Czerwona kartka: Sasin /7' za faul/ (Górnik).