Superpuchar UEFA: triumfator LM znów lepszy od zwycięzcy LE. Sevilla poległa trzeci raz z rzędu

Real Madryt miał ogromne problemy w pojedynku z Sevilla FC, ale ostatecznie sięgnął po Superpuchar UEFA (3:2 po dogrywce). W ostatnich latach triumfatorzy Ligi Mistrzów regularnie zdobywają to trofeum.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / PAP/EPA/OLIVER WEIKEN
Począwszy od 2000 roku zwycięzcy Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA (Ligi Europy) o Superpuchar UEFA zmierzyły się siedemnaście razy. Bilans jest korzystny dla zdobywców Pucharu Europy: 10 wygranych przy 7 porażkach. Teoretycznie słabsze zespoły wygrały w 2000, 2001, 2004, 2006, 2008, 2010 i 2012 roku.

Ostatnim triumfatorem Champions League, który poległ w rywalizacji o Superpuchar, była londyńska Chelsea. The Blues w 2012 roku doznali klęski w rywalizacji z Atletico Madryt, występującym wówczas jako najlepszy zespół Ligi Europy (1:4).

W 2013 roku Chelsea była bardzo bliska zwycięstwa nad Bayernem Monachium, ale Niemcy rzutem na taśmę doprowadzili do serii rzutów karnych, a w niej lepiej wykonywali "jedenastki" (2:2, k. 5:4).

W kolejnych edycjach jako zwycięzcy Ligi Europy z boiska pokonali schodzili zawodnicy Sevilla FC. Najpierw okazali się wyraźnie słabsi od Realu Madryt 0:2, następnie po pamiętnym spotkaniu nie sprostali FC Barcelona (4:5 po 120 minutach walki), a we wtorek w dramatycznych okolicznościach ulegli Królewskim 2:3. Aż do trzeciej minuty doliczonego czasu gry Sevilla prowadziła, ale madrytczycy walczyli do końca i doprowadzili do dogrywki, a zwycięski cios zadali w 119. minucie.