Starcie legend polskiego futbolu. Te kluby współtworzyły naszą ligę!

Polonia Warszawa i Warta Poznań - dziś kluby nieco zapomniane, to jednak wciąż legendy polskiego futbolu. Choć pochodzą z dwóch rywalizujących miast, ich dzieje w niezwykły sposób się przeplatają. W środę zmierzą się w meczu II ligi.

Kamil Czarzasty
Kamil Czarzasty
Warta Poznań to legenda polskiego futbolu Na fotografii - zawodnicy Warty w akcji ofensywnej podczas meczu z Unionem Touring (marzec 1937) Materiały prasowe / Narodowe Archiwum Cyfrowe / Warta Poznań to legenda polskiego futbolu. Na fotografii - zawodnicy Warty w akcji ofensywnej podczas meczu z Unionem Touring (marzec 1937)

Międzywojenne wizytówki

Obydwa kluby powstały na terenie dwóch różnych państw, kiedy na mapie jeszcze nie było niepodległej Polski. Gdy Polonia zaczęła grać w piłkę jesienią 1911 roku, a 15 czerwca 1912 r. utworzono Wartę, Poznań należał do Cesarstwa Niemieckiego, a Warszawa do Rosji. Powstanie klubów stanowiło wówczas niezwykły akt patriotyzmu, przywiązania do utraconej ojczyzny.

W latach międzywojennych Warta i Polonia były sportowymi wizytówkami swoich miast, osiągały znaczące sukcesy. "Zieloni" w 1929 roku zwyciężyli w rozgrywkach, natomiast "Czarne Koszule" dwukrotnie zdobywały wicemistrzostwo kraju. Oba kluby w 1927 roku należały do założycieli polskiej ligi (wcześniej o mistrzostwo Polski rywalizowali ze sobą mistrzowie okręgów).Futboliści obydwu klubów często występowali w reprezentacji Polski. Na szczególne wyróżnienie zasługują Fryderyk Scherfke z Warty i Władysław Szczepaniak z Polonii. Obaj wystąpili w pierwszym, historycznym meczu Polski na mistrzostwach świata. Scherfke zdobył premierowego gola, a Szczepaniak pełnił w tym spotkaniu funkcję kapitana drużyny.

Rywalizacja Warty i Polonii nie ograniczała się do pojedynków piłkarzy. Kluby były prężnie działającymi instytucjami, z wieloma sekcjami sportowymi. Intrygujące poznańsko-warszawskie pojedynki toczyli także lekkoatleci, bokserzy, hokeiści.

Ciężkie lata komunizmu

Wielkie piętno na klubach odcisnęła II wojna światowa. Wielu sportowców Warty i Polonii poległo w walkach, w niemieckich obozach, w Katyniu. Mimo to, piłkarze próbowali w tych okrutnych czasach kontynuować uprawianie futbolu. Piłkarze "Zielonych" i "Czarnych Koszul" uczestniczyli w lokalnych konspiracyjnych rozgrywkach, mimo że zostały one przez okupantów zabronione.

ZOBACZ WIDEO Nemanja Nikolić: Ostatni mecz? W najbliższych dniach będziemy rozmawiać

Niezwykle podobnie ułożyły się losy Warty i Polonii po zakończeniu wojny. Jeszcze w pierwszych latach po "wyzwoleniu" należały do ścisłej czołówki w Polsce, a na poziomie lokalnym nie miały sobie równych. Kluby zwyciężały w pierwszych dwóch edycjach powojennych mistrzostw Polski: Polonia w 1946 r., Warta rok później. Ich mecze oglądały na stadionach dziesiątki tysięcy kibiców.
Ale później było już znacznie gorzej. Warta i Polonia nie odnalazły się w mrocznej, stalinowskiej rzeczywistości. Kluby - traktowane jako symbole "burżuazji" - nie mogły w okresie PRL-u liczyć na możnych patronów. W 1950 roku Warta spadła z piłkarskiej ekstraklasy, dwa lata później to samo spotkało Polonię. Najgorsze dopiero miało nadejść - kolejne dekady oba zespoły spędziły w niższych ligach, okazjonalnie goszcząc na drugim poziomie rozgrywkowym.

Dopiero po przełomie 1989 roku możliwy stał się powrót obu klubów do piłkarskiej elity. Zarówno Warta i Polonia do piłkarskiej Ekstraklasy awansowały w 1993 roku, po ponad 40. latach przerwy. W realiach kapitalizmu znacznie lepiej odnalazła się jednak Polonia, która w 2000 r. wywalczyła drugie w swej historii mistrzostwo Polski. Warta już dwa lata po awansie spadła z Ekstraklasy, a w kolejnych 21. latach jedynie 8. spędziła na drugim szczeblu rozgrywkowym.


Wątpliwa sława dzięki prezesom

W ostatnich kilku latach zarówno Polonia i Warta zyskały popularność w głównie dzięki swoim właścicielom. Fani "Czarnych Koszul" przeżywali istny roller-coaster dzięki Józefowi Wojciechowskiemu, potentatowi na rynku deweloperskim. Twórca JW Construction, w latach 2006-12 władający piłkarską drużyną Polonii, zapragnął stworzyć w Warszawie potęgę. Z planów nic nie wyszło, a zainwestowanie milionów złotych w piłkarzy nie poskutkowały zdobyciem choćby medalu mistrzostw Polski. A Polonia zyskała wówczas markę jednego z najmniej stabilnych pracodawców w Polsce - w ciągu sześciu lat zespół prowadziło aż siedemnastu trenerów. Właściciel klubu otaczał się kolejnymi doradcami, swoje żale wylewał na łamach prasy. W końcu sfrustrowany Wojciechowski zrezygnował z inwestowania w klub, odsprzedał Polonię biznesmenowi z Katowic, który po zaledwie roku doprowadził zespół do bankructwa. W 2013 roku Polonia wystartowała w IV lidze, praktycznie od zera.

Warta trafiła na czołówki gazet w 2011 roku. Wtedy jej prezesem została Izabela Łukomska-Pyżalska, znana z pozowania nago w magazynach dla panów. Nowe kierownictwo wyznaczyło niezwykle ambitne cele, jednak "Zielona Rewolucja" sprowadziła się głównie do medialnej aktywności szefowej klubu. Zaś od strony sportowej poskutkowała raczej kontrrewolucją - Warta spadła nawet do III ligi. Niestety, nawet tegoroczny awans do II ligi został zapamiętany głównie dzięki skandalicznej postawie męża pani prezes, który podczas barażowego meczu z Garbarnią Kraków w niezwykle prostacki sposób wygrażał zawodnikom rywala.

Dziś oba kluby zmierzą się po raz pierwszy w ligowych rozgrywkach od ośmiu lat. Warta i Polonia to beniaminki, póki co na boiskach II ligi wyraźnie lepiej poczynają sobie warszawiacy. Po czterech kolejkach "Czarne Koszule" zajmują 9. miejsce, z jedną wygraną, dwoma remisami i jedną przegraną. Polonia jednak póki co nie zachwyca swoją grą, okazje stwarza głównie po stałych fragmentach gry egzekwowanych przez Mariusza Marczaka. Jednak w zdecydowanie gorszej sytuacji są Warciarze. "Zieloni" jak dotąd zdobyli zaledwie jeden punkt i zajmują obecnie ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

Mecz Warta Poznań – Polonia Warszawa rozpocznie się o 17:30 na stadionie przy Drodze Dębińskiej 12. Relacja tekstowa na żywo dostępna będzie na portalu WP SportoweFakty.


Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×