LE: West Ham United odpadł z Rumunami, asysta Kamila Wilczka na otarcie łez

West Ham United nie dostał się do fazy grupowej Ligi Europy. Przedstawiciel Premier League przegrał u siebie 0:1 z Astrą Giurgiu. Z rozgrywek odpadł również klub Kamila Wilczka. Polak pożegnał się asystą.

Kamil Wilczek Getty Images / Giuseppe Bellini / Kamil Wilczek

Zwycięstwo Astry Giurgiu w Londynie to mała zemsta Rumunów za demolkę, jaką Manchester City zafundował Steaua Bukareszt w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jedynego gola wbił Anglikom tuż przed zejściem do szatni Felipe Teixeira. Doświadczony Portugalczyk strzelił precyzyjnie zza 16. metra po kontrataku. West Ham United to drugi klub z najsilniejszych lig europejskich, który odpadł w eliminacjach. Palmę pierwszeństwa dzierżyła Hertha Berlin.

Pogromcą Herthy było Broendby IF z Kamilem Wilczkiem w składzie. W następnej rundzie Duńczycy zostali zatrzymani przez Panathinaikos Ateny. Szczególnie zły w ich wykonaniu był mecz w Grecji, gdzie przegrali 0:3. Przed rewanżem mieli iluzoryczne szanse na odrobienie strat i pożegnali się z Ligą Europy remisem 1:1. Przy jedynym golu asystował, i to efektownie Wilczek. Polak podał piętą do dobrze ustawionego Hany'ego Mukhara.

Lepiej poszło innym klubom z Polakiem w składzie. Artur Jędrzejczyk spędził na boisku 45 minut w meczu FK Krasnodar z Partizani Tirana. Rosjanie zremisowali bezbramkowo, ale mieli cztery gole zaliczki z pierwszego starcia. Łukasz Teodorczyk zdobył gola z rzutu karnego w wygranym 3:0 pojedynku RSC Anderlechtu ze Slavią Praga. Napastnik został zmieniony jako pierwszy, gdy wszystko w rywalizacji było jasne.

Do fazy grupowej nie przedostali się pogromcy przedstawicieli Lotto Ekstraklasy. Najbliżej szczęścia było SonderjyskE. Duńczycy prowadzili na stadionie Sparty Praga 2:0 i byli 50 minut od awansu. W tym momencie stołeczna drużyna rozpoczęła szalony pościg, a decydującego gola zdobył w 86. minucie Jakub Brabec.

Zakończył się historyczny rajd Skendiji Tetowo, która na początku eliminacji ograła Cracovię. Tuż przed wymarzoną fazą grupową kopciuszka rozgromił 4:0 KAA Gent. Warto zaznaczyć, że kanonada niedawnego uczestnika Ligi Mistrzów rozpoczęła się dopiero po godzinie. Belgowie mogą pochwalić się skutecznością. Do pucharów przystąpiło pięć klubów z tego kraju i wszystkie są w grze.

W Lidze Europy wystąpi cała grupka z Austrii. Po pierwsze Red Bull Salzburg, który przepadł w eliminacjach Ligi Mistrzów. Po drugie Austria Wiedeń po zwycięstwie 4:2 w dwumeczu z Rosenborgiem Trondheim. I w końcu Rapid Wiedeń, który awansował kosztem AS Trencin. Mistrz Słowacji, który niedawno walczył z Legią, gonił w rewanżu, ale skończyło się na zdobyciu dwóch goli z potrzebnych czterech.