Ranking UEFA: Legia Warszawa poprawia pozycję Lotto Ekstraklasy. Wrócimy do czołowej "20"?

Legia Warszawa wywalczyła awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, dzięki czemu Lotto Ekstraklasa w pięcioletnim rankingu UEFA przesunęła się o jedną pozycję w górę - z 22. na 21.

Konrad Kostorz
PAP / Leszek Szymański
W 2014 roku Ekstraklasa finiszowała na 21. miejscu w rankingu UEFA (jest tworzony na podstawie wyników w europejskich pucharach w pięciu ostatnich sezonach). W kolejnej edycji zajęła 19. lokatę, a w 2016 roku uplasowała się na niezłej 18. pozycji.

Przed rozpoczęciem trwającego sezonu pod uwagę przestały być brane punkty wywalczone w rozgrywkach 2011/2012, które dla naszej ligi były udane. To spowodowało spadek w klasyfikacji na 21. miejsce, a regres dodatkowo pogłębiły niezadowalające wyniki w eliminacjach Ligi Europy.

Ekstraklasa na skutek słabych rezultatów Cracovii i Piasta Gliwice po III rundzie kwalifikacji zajmowała dopiero 22. lokatę w rankingu. Dzięki Legii Warszawa zdołaliśmy zdystansować ligę norweską, która nie ma już przedstawicieli na arenie międzynarodowej.

Jeśli mistrzowie Polski będą osiągać niezłe wyniki w Champions League, Lotto Ekstraklasa może wyprzedzić ligę szwedzką i białoruską, które są już poza europejskimi pucharami i wskoczyć do czołowej "20". Doścignięcie Rumunów, Austriaków i Duńczyków może okazać się nierealne, zwłaszcza że mają oni reprezentantów w fazie grupowej. ZOBACZ WIDEO Malarz: nie zamierzamy być chłopcami do bicia (źródło TVP)

W czołówce w eliminacjach nie zaszły istotne zmiany. Primera Division wciąż deklasuje konkurencję, a Bundesliga utrzymuje bezpieczną przewagę nad Premier League i Serie A. Zwraca uwagę kolejny spadek w zestawieniu Eredivisie - liga holenderska zajmuje obecnie dopiero 15. pozycję.

Czołówka rankingu UEFA po eliminacjach LM i LE oraz liczba drużyn, które zagrają w fazie grupowej: