Bundesliga: Hertha Berlin z kompletem punktów, fantastyczny finisz Bayeru Leverkusen

Bayer Leverkusen przegrywał 0:1 z Hamburgerem SV, ale świetna końcówka i hat-tricka Joela Pohjanpalo pozwoliły zespołowi z BayArena zwyciężyć. Mocno zawiodła Borussia Moenchengladbach, ulegając 1:3 SC Freiburg.

Konrad Kostorz
PAP/EPA/BERND THISSEN PAP/EPA / PAP/EPA/BERND THISSEN / PAP/EPA/BERND THISSEN
Bayer na inaugurację po zaciętym meczu przegrał w Moenchengladbach z Borussią 1:2. Pojedynek z HSV miał być dla Aptekarzy zdecydowanie łatwiejszą przeprawą, ale zespół Bruno Labbadii również okazał się wymagającym rywalem. Goście dobrze się bronili, a w 58. minucie po błyskawicznej kontrze Bobby Wood wygrał pojedynek biegowy z Berndem Leno i mógł oddać strzał do pustej bramki.

Zespół Rogera Schmidta zdołał odrobić stratę za sprawą dżokera Joela Pohjanpalo. Aptekarze bili głową w mur, nadziewając się na dobrze dysponowanych obrońców HSV, ale w 80. minucie Fin znalazł sposób na Rene Adlera.

Pohjanpalo dopiero się rozkręcał. 22-letni dżoker w doliczonym czasie gry jeszcze dwa razy skierował piłkę do bramki, zrównał się w klasyfikacji strzelców z Robertem Lewandowskim, a Bayer sięgnął po komplet punktów. Odnotujmy, że już w 3. minucie z powodu kontuzji boisko musiał opuścić as miejscowych Karim Bellarabi.

Gladbach przed szlagierowym spotkaniem Ligi Mistrzów z Manchesterem City gościli we Freiburgu. Byli faworytami rywalizacji z beniaminkiem, ale nie stanęli na wysokości zadania. Przed przerwą głównie się bronili i na prowadzenie wyszli tylko dzięki kapitalnemu strzałowi Thorgana Hazarda z dystansu.

Po zmianie stron zespół Christiana Streicha (trener znów posadził Rafała Gikiewicza na ławce rezerwowych) zdecydowanie ruszył do przodu i dopiął swego - Yannowi Sommerowi szans nie dał uderzeniem sprzed pola karnego Maximilian Philipp. Beniaminek w końcówce dalej atakował i złamał defensywę Borussii, zwyciężając ostatecznie 3:1. Gladbach w Champions League muszą zagrać znacznie lepiej.

Hertha zaliczyła nieudany początek sezonu i odpadła w eliminacjach Ligi Europy, ale rozgrywki Bundesligi zaczęła na miarę oczekiwań. Stołeczny zespół po pokonaniu 2:1 SC Freiburg uporał się z groźnym na własnym terenie FC Ingolstadt za sprawą gola Vedada Ibisevicia, któremu asystował Genki Haraguchi. W końcówce sukces stołecznych przypieczętował Julian Schieber. Debiutu wciąż nie doczekał się leczący nadal kontuzję Ondrej Duda.

W derbach Hesji padł tylko jeden gol - w 90. minucie Sandro Sirigu zaskakującym technicznym uderzeniem zaskoczył golkipera Eintrachtu i zapewnił SV Darmstadt prestiżowe zwycięstwo.

Bayer Leverkusen - Hamburger SV 3:1 (0:0)
0:1 - Wood 58'
1:1 - Pohjanpalo 80'
2:1 - Pohjanpalo 90+1'
3:1 - Pohjanpalo 90+4'

FC Ingolstadt 04 - Hertha Berlin 0:2 (0:1)
0:1 - Ibisević 8'
0:2 - Schieber 86'

SC Freiburg - Borussia M'gladbach 3:1 (0:1)