Raport WP SportoweFakty: metamorfoza polskich stadionów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Tomasz Paczos /
PAP / Tomasz Paczos /
zdjęcie autora artykułu

Stare stadiony z drewnianymi deskami, które kiedyś straszyły kibiców, zmieniły się w piękne, komfortowe i nowoczesne obiekty. Zobacz, jakiej metamorfozie uległy na przestrzeni lat. Za tydzień znów odbędziemy podróż z przeszłości w teraźniejszość.

Stary stadion Zagłębia Lubin

Kibice w Lubinie przez lata byli mamieni wizjami nowego stadionu. Powstało mnóstwo projektów, najczęściej przed wyborami do parlamentu czy samorządu. Stary obiekt miał wiele minusów - trybuny były oddalone od murawy bardzo daleko, większość nie była zadaszona, a pomiędzy ławkami rosła trawa. W takiej scenerii Zagłębie Lubin zdobywało ostatnie mistrzostwo Polski w 2007 roku. Później jednak energiczny prezes Robert Pietryszyn wcielił w życie przebudowę obecnego stadionu, którego zdjęcie znaleźć można na kolejnej karcie.

Stadion Zagłębia w Lubinie

Tak wygląda nowy stadion Zagłębia. Nowoczesny, funkcjonalny, a z każdego miejsca na obiekcie ma się doskonałą perspektywę na murawę. Również sam budynek klubowy przeszedł renowację i w środku znajdują się biura, obszerne szatnie. Stadion spełnia kryteria nie tylko krajowe, ale i międzynarodowe. Dlatego mógł się odbyć tutaj mecz reprezentacji Polski z Gruzją.

Stary stadion, na którym mecze rozgrywała Legia Warszawa

Stadion Legii Warszawa wyglądał dokładnie tak, jak na zdjęciu. Miał zadaszoną trybunę i odkrytą przeciwległą, tak zwaną "Żyletę" oraz łuki. Nie było komfortu oglądania meczów. Spotkania na nim rozgrywała reprezentacja Polski. W końcu obiekt przeszedł jednak niesamowitą metamorfozę i dziś prezentuje się doskonale.

Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego

Oficjalne otwarcie obecnego obiektu nastąpiło w 2010 roku. Pierwszym meczem, w trakcie którego fani zasiedli na wszystkich czterech trybunach, było spotkanie z Wisłą Kraków, które zostało rozegrane 21 maja 2011 roku - podaje legia.com. Jeden z najnowocześniejszych stadionów w naszym kraju. Typowo piłkarski, zabudowany. Swoje mecze rozgrywa na nim nie tylko Legia Warszawa. Występowała tu także reprezentacja Polski.

Stary stadion Cracovii

Powstał w 1912 roku. Otwarto go meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912 - informuje cracovia.pl. Zbudowano go między innymi za pieniądze pozyskane podczas społecznej zbiórki. W latach 1968 oraz 1969 powstał charakterystyczny tor kolarski oraz trybuny z miejscami siedzącymi. W 2009 roku rozpoczęto jego przebudowę. Obiekt zmienił się nie do poznania.

Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Nowy obiekt oddano w 2010 roku. Składa się z czterech trybun i prezentuje doskonale. Z każdego miejsca widoczność jest bardzo dobra. Obiekt tworzy zwartą, jednolitą budowlę. Dla widzów przygotowano łącznie 15 016 miejsc. Przestrzeń pod zadaszonymi trybunami także została wykorzystana. Warto podkreślić, że stadion Cracovii od ponad stu lat stoi w tym samym miejscu.

Stary stadion w Zabrzu

Stadion przy ulicy Roosevelta 81 oddano do użytku w 1934 roku. Swoje mecze rozgrywał na nim Górnik Zabrze. Od 2005 roku jego oficjalna nazwa brzmi Stadion im. Ernesta Pohla. Obiekt przeszedł ogromną modernizację i teraz - chociaż nie jest jeszcze w całości ukończony - prezentuje się imponująco.

Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu

Nowy zabrzański stadion wygląda bardzo efektownie. W tej chwili jego pojemność to blisko 25 tysięcy kibiców. Składa się z trzech zadaszonych trybun. W dalszym ciągu swoje mecze rozgrywają na nim piłkarze Górnika, którzy aktualnie występują w I lidze. Spotkania odbywały się tu przez cały etap modernizacji.

Stadion w Poznaniu

Dawna Bułgarska miała swój urok i została otwarta w 1980 roku, ale prace rozpoczęły się aż 12 lat wcześniej. Zgodnie z ówczesną architekturą stadion wybudowano na wałach ziemnych w kształcie podkowy. Ostatnia "trybuna" była zarezerwowana na pływalnię i sale gimnastyczne, ale nigdy ten pomysł nie został wcielony w życie. Z biegiem lat stadion na Bułgarskiej zaczął przechodzić renowację i został jedną z aren Euro 2012.

Inea Stadion w Poznaniu

Tak obecnie prezentuje się stadion w Poznaniu. Gości nie tylko zawodników Lecha Poznań, ale również reprezentację Polski. W 2012 roku odbyły się na nim mecze Euro 2012, lecz również organizowane są koncerty. W 2010 roku pojawił się Sting, w 2013 roku Alicia Keys, a dwa lata temu Iron Maiden.

Stadion Dziesięciolecia w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie, zwany teraz PGE Narodowym, powstał w miejscu Stadionu Dziesięciolecia, który lata świetności miał za sobą i był wykorzystywany jako targowisko. Otwarty został w 1955 roku, w 1989 roku na jego koronie powstał "Jarmark Europa", który ostatecznie został zlikwidowany w 2010 roku.

Jaki obiekt powstał w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia? [tag=27470" style="font-style: normal; font-weight: normal; text-align: center; font-size: 13px;]

PGE Narodowy[/tag]

Stadion PGE Narodowy mieści się w Warszawie przy Al. Księcia J. Poniatowskiego 1. Obiekt został otwarty na początku 2012 roku i jest najnowocześniejszym stadionem w Polsce. Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się w 2008 roku. Od lipca 2015 roku stadion nosi nazwę PGE Narodowy. Odbywają się na nim przede wszystkim wydarzenia sportowe takie jak mecze piłkarskiej reprezentacji Polski czy finał Pucharu Polski. Zorganizowane na nim zostały również mistrzostwa świata w siatkówce, finał Ligi Europy, finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego czy żużlowe Grand Prix Polski.

Stadion PGE Narodowy w zależności od rodzaju imprezy może pomieścić około 58 tysięcy kibiców. Rekord frekwencji na Stadionie Narodowym wynosi obecnie 62 tysiące ludzi.

Za tydzień zaprezentujemy kolejne przemiany polskich stadionów. Przedstawimy między innymi jak zmienił się obiekt Wisły Kraków.

ZOBACZ WIDEO Probierz: o miejsce walczy się na boisku, a nie płacząc w prasie (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu:
Komentarze (12)
avatar
Waldemar Kraft
22.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Yo jakas SIARA na stadiony kasa jest ktore stoja poł roku puste a na mieszkania socjalne juz NIE  
rdzawySeba
20.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Stare stadiony z drewnianymi deskami...? Nowe Stadiony ze szklanymi deskami, bez desek, z plastykowymi deskami hmmmm  
avatar
W_F
18.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Co z tych pięknych stadionów, jak cała liga to AMATORZY !!!  
avatar
Rafi Neo
18.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
I na ten piękny 35 tysięczny stadion w stołecznym mieście Warszawa wchodzi ekipa ogórków prezesa Leśniodorskiego i dyr.sportowego Żewłakowa i przegrywa 6:0....doprawdy jest się z czego cieszyć.  
avatar
MojaStartowa.pl
18.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No a reszta? Gdzie Bielsko-Biała, Tychy, Szczecin, Wrocław, Kielce i jeszcze kilka innych Miast/klubów których stadiony przeszły znaczące modernizacje? Tym bardziej dziwi w tym zestawieniu obec Czytaj całość