Liga Mistrzów: FC Barcelona wygrała na trudnym terenie i jest liderem grupy

FC Barcelona aż do 65. minuty przegrywała 0:1 z Borussią Moenchengladbach, jednak gole Ardy Turana i Gerarda Pique pozwoliły Katalończykom pokonać niemiecki zespół na jego terenie 2:1.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / MARIUS BECKER

Borussia do meczu przystąpiła z serią 11 kolejnych zwycięstw na własnym terenie. Zespół Andre Schuberta u siebie potrafi być groźny dla każdego, jednak Barcelona nawet bez Lionela Messiego była zdecydowanym faworytem spotkania, a pierwsze minuty tylko to potwierdziły.

Przy lepszej skuteczności Luis Suarez szybko strzeliłby dwa gole. Gladbach grali dosyć odważnie, co dawało Katalończykom nieco przestrzeni w ofensywie i pozwalało stwarzać sytuacje strzeleckie. Urugwajczyk obie szanse jednak zmarnował.

W 34. minucie nieoczekiwanie miejscowi wyszli na prowadzenie. Wzorowo przeprowadzony kontratak przez Raffaela oraz Mahmouda Dahouda zakończył się golem Thorgana Hazarda. Belg uniknął ofsajdu i pokonanie Marca-Andre ter Stegena nie było już problemem.

Borussia wciąż broniła się skutecznie, a co kilka minut próbowała wyprowadzać kontrataki i obrońcy mieli czas na odpoczynek. Barca znalazła się w na tyle trudnym położeniu, że Luis Enrique na wczesnym etapie meczu przeprowadził dwie zmiany i wpuścił na boisko między innymi Ardę Turana.

Faworyci zachowywali spokój i w końcu złamali defensywę Gladbach - sprytnym podaniem popisał się Neymar, a dżoker Turan uciekł obrońcom i uderzeniem pod poprzeczkę zaskoczył Yanna Sommera. Szwajcar w tej sytuacji nie zawinił, ale gol na 1:2 obciąża jego konto. Bramkarz wypuścił piłkę z rąk po niezbyt mocnym uderzeniu Suareza i do siatki wpakował ją z bliska Gerard Pique.

Dwa ciosy wystarczyły na Borussię, która zaprezentowała się wprawdzie znacznie korzystniej niż dwa tygodnie temu w Manchesterze (0:4), ale nie rozegrała najlepszych zawodów. Strzał Hazarda był jedynym celnym uderzeniem miejscowych w całym pojedynku. W końcówce zagrożenie dla ter Stegena nie powstało.

Barca prowadzi w tabeli grupy C, ponieważ Manchester City tylko zremisował z Celtikiem Glasgow 3:3. Gladbach pozostają bez zdobyczy punktowej.

Borussia M'gladbach - FC Barcelona 1:2 (1:0)
1:0 - Thorgan Hazard 34'
1:1 - Arda Turan 65'
1:2 - Gerard Pique 74'

Borussia: Yann Sommer - Julian Korb, Andreas Christensen, Nico Elvedi, Oscar Wendt - Christoph Kramer, Mahmoud Dahoud - Ibrahima Traore, Lars Stindl, Thorgan Hazard (80' Patrick Herrmann) - Raffael (48' Fabian Johnson).

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Sergi Roberto, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba - Ivan Rakitić (59' Arda Turan), Sergio Busquets, Andres Iniesta - Paco Alcacer (54' Rafinha), Luis Suarez, Neymar.

Żółte kartki: Javier Mascherano, Gerard Pique, Neymar (Barcelona).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).