Liga Mistrzów: Szymon Marciniak chwalony przez hiszpańskiego eksperta

Szymon Marciniak był arbitrem głównym środowego hitu Ligi Mistrzów pomiędzy Atletico Madryt a Bayernem Monachium (1:0). Według eksperta dziennika "AS" polski sędzia spisał się bardzo dobrze.

Tomasz Skrzypczyński
Szymon Marciniak Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Szymon Marciniak

Decyzja UEFA, że to Szymon Marciniak będzie sędzią głównym tak ważnego spotkania jak starcie Atletico z Bayernem było dowodem na to, jak dobrą renomą cieszy się Polak w europejskiej federacji. 90 minut meczu na Vicente Calderon udowodniło, że postawienie na niego nie było błędem.

Marciniak prowadził zawody bardzo dobrze, podejmował słuszne decyzje i nie dał sobie wejść na głowę piłkarzom, choć nie było to łatwe. Temperatura na boisku była bardzo wysoka i nie brakowało stykowych sytuacji. W końcówce Polak słusznie podyktował też rzut karny dla gospodarzy po faulu Arturo Vidala na Filipie Luisie.

Pochwał pod adresem naszego rodaka nie szczędzi Ildefonso Urizar Azpiparte, były sędzia międzynarodowy, a obecnie ekspert madryckiego dziennika "AS". Jego zdaniem Marciniak zasłużył na bardzo wysokie oceny.

Azpiparte przyznał jednak, że nie był wcześniej przekonany do polskiego arbitra.

"Nie miałem pewności, co do Szymona Marciniaka, ponieważ wcześniej wiele razy zauważyłem u niego, że jest zbyt daleko od gry, nie pojawia się w ważnych miejscach na boisku. W środę było zupełnie inaczej" - pisze Azpiparte.

"Był odważny, nie podejmował pochopnych decyzji. W 12 minucie piłka trafiła w rękę obrońcę Atletico, ale nie było w tym jego intencji i brak wskazania na 11 metr było dobrym posunięciem. Pod koniec pierwszej połowy mógł też wyrzucić z murawy Boatenga za faul na Saulu, ale pokazał żółtą kartkę i w tym przypadku zgadzam się z Polakiem" - ocenia Hiszpan.

"Także decyzja o podyktowaniu rzutu karnego była całkowicie słuszna" - dodaje.

Dla Szymona Marciniaka było to dziewiąte spotkanie w karierze w Lidze Mistrzów. Jego występ na Calderon bez wątpienia spowoduje, że Polak otrzyma swoje kolejne szanse w tym sezonie.