El. MŚ 2018: Portugalia zmiażdżyła małą rewelację, hat-trick w 25 minut

Reprezentacja Portugalii wygrała 6:0 z Wyspami Owczymi w ramach eliminacji do mistrzostw świata. Przewaga mistrza Europy nie podlegała dyskusji. Klasycznego hat-tricka w 25 minut strzelił Andre Silva.

PAP/EPA / EPA/JENS KRISTIAN VANG

To był teatr jednego zespołu. Portugalia nie musiała wrzucać wysokiego biegu, by punktować Wyspy Owcze. Prezenty dostała na tacy od przeciwnika. Do wyniku 3:0 doprowadził w pojedynkę Andre Silva i tym samym zdobył pierwszego hat-tricka na arenie międzynarodowej. Przy wszystkich trafieniach napastnika Portugalii "asystowali" gospodarze. Dwa razy obrońca, a w 37. minucie Silva dobił strzał z dystansu obroniony przez Gunnara Nielsena.

Portugalia oddała 14 uderzeń, a Wyspy Owcze zero, ani niecelnego, czy choćby zablokowanego. Mistrzowie Europy pozwalali momentami rywalom na rozgrywanie, ale ci nie radzili sobie z tym elemencie i Rui Patricio musiał interweniować tylko po dośrodkowaniach.

Farerowie zaskoczyli pozytywnie w poprzednich kolejkach, kiedy zremisowali z Węgrami i pokonali Łotyszy. Tym razem byli cieniem dla przeciwnika. Dużą ochotę na strzelenie gola miał Cristiano Ronaldo, ale w 48. minucie przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem, a po chwili chybił z rzutu wolnego.

Dopiero w 65. minucie pomocnik Realu Madryt dopiął swego, a jego trafienie zasłużyło na wysoką notę za styl. Cristiano Ronaldo przełożył sobie piłkę przed linią pola karnego i przymierzył w okienko. Była to bezpośrednia odpowiedź na jedyne, groźne uderzenie Wysp Owczych w tym spotkaniu.

W doliczonym czasie wynik na 6:0 ustalili Joao Moutinho oraz Joao Cancelo.

Dzięki zwycięstwu Portugalia wyprzedziła drużynę z dalekiej północy w tabeli grupy B. W październikowym dwumeczu z Andorą oraz Wyspami Owczymi zdobyła łącznie 12 goli.

Wyspy Owcze - Portugalia 0:6 (0:3)
0:1 - Andre Silva 12'
0:2 - Andre Silva 22'
0:3 - Andre Silva 37'
0:4 - Cristiano Ronaldo 65'
0:5 - Joao Moutinho 90'
0:6 - Joao Cancelo 90'

Wyspy Owcze: Gunnar Nielsen - Bardur Hansen, Atli Gregersen (72' Johan Davidsen), Ragnar Nattestad, Viljormur Davidsen - Solvi Vatnhamar, Frodi Benjaminsen, Hallur Hansson, Gilli Sorensen (66' Rene Joensen) - Brandur Hendriksson (79' Kaj Bartalsstovu) - Joan Edmundsson.

Portugalia: Rui Patricio - Joao Cancelo, Jose Fonte, Pepe, Vitorino Antunes - Ricardo Quaresma (67' Gelson Martins), Andre Gomes, William Carvalho, Joao Mario (81' Joao Moutinho) - Cristiano Ronaldo, Andre Silva (80' Eder)

Żółte kartki: Gregersen (Wyspy Owcze) oraz Fonte, Pepe (Portugalia).