El. MŚ 2018: Francja skromnie pokonała Holandię, hit rozczarował

Arcyważne zwycięstwo odnieśli Francuzi, którzy w hicie grupy A eliminacji MŚ 2018 pokonali na wyjeździe 1:0 Holendrów. Widowisko, na które ostrzyła sobie zęby cała piłkarska Europa, nie dostarczyło jednak wielkich emocji.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA / EPA/KOEN VAN WEEL
Jeśli ktoś liczył na ofensywę z obu stron i wymianę ciosów, to pierwsza połowa okazała się dla niego rozczarowująca. Solidniej prezentowali się wicemistrzowie Europy, choć z ich przewagi w polu niewiele wynikało. Gospodarze natomiast byli całkowicie bezproduktywni w ofensywie. Nie stwarzali żadnego zagrożenia pod bramką Hugo Llorisa i zawodzili swoich kibiców.

Trójkolorowi nie byli wiele lepsi, lecz do nich w 30. minucie uśmiechnęło się szczęście. Paul Pogba oddał strzał, któremu nie zabrakło wprawdzie mocy, ale nie był idealny, bo piłka nie leciała przy słupku. Maarten Stekelenburg spóźnił się jednak z interwencją i skapitulował.

Po przerwie Oranje nieco poprawili swoją grę, ale trudno było powiedzieć, że przeciwnik stracił kontrolę nad spotkaniem. Ekipa Didiera Deschampsa nie kwapiła się do ataku, raczej odliczała minuty do końca i nic nie wskazywało na to, że może stracić pełną pulę.

Raz jednak goście najedli się sporo strachu. Miało to miejsce w 89. minucie, gdy Memphis Depay doszedł do piłki na 7. metrze, uderzył bez zastanowienia i Lloris musiał pokazać niesamowity refleks. Stanął jednak na wysokości zadania i uratował dla swojej drużyny skromne zwycięstwo.

Francuzi sięgnęli po pełną pulę i mają teraz siedem punktów. Dają im one 1. miejsce w tabeli - ex aequo ze Szwecją, która zgromadziła identyczny dorobek i ma taką samą różnicę bramek. Holandia natomiast zebrała dotąd cztery oczka i jest 3.

Holandia - Francja 0:1 (0:1)
0:1 - Paul Pogba 30'

Holandia: Maarten Stekelenburg - Rick Karsdorp, Jeffrey Bruma, Virgil van Dijk, Daley Blind, Kevin Strootman, Georginio Wijnaldum (62' Bas Dost), Quincy Promes (16' Memphis Depay), Davy Propper (84' Jetro Willems), Davy Klaassen, Vincent Janssen.

Francja: Hugo Lloris - Djibril Sidibe, Raphael Varane, Laurent Koscielny, Layvin Kurzawa, Paul Pogba, Blaise Matuidi, Moussa Sissoko, Antoine Griezmann (90+3' N'Golo Kante), Dimitri Payet (67' Anthony Martial), Kevin Gameiro (79' Andre-Pierre Gignac).

Żółte kartki: Davy Propper, Kevin Strootman (Holandia) oraz Paul Pogba (Francja).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).