El. MŚ 2018: dwa szybkie ciosy Niemców, Irlandia Północna bezradna

W rozegranym na stadionie w Hanowerze meczu trzeciej kolejki grupy C eliminacji mistrzostw świata 2018 reprezentacja Niemiec pokonała Irlandię Północną 2:0.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / PAP/EPA/FRISO GENTSCH

Niemcy byli zdecydowanym faworytem tej konfrontacji. Mistrzowie świata po dwóch kolejkach z kompletem przewodzili w grupie C eliminacji mistrzostw świata 2016, strzelając w nich sześć bramek. Z kolei reprezentacja Irlandii Północnej zgromadziła na swoim koncie 4 "oczka". Obie ekipy łączyło to, że nie straciły w dotychczasowych spotkaniach bramki.

Gospodarze od pierwszego gwizdka rzucili się do ataków. Już w 3. minucie Niemcy mogli wyjść na prowadzenie. Z pięciu metrów głową uderzył Mario Goetze, ale świetną interwencją popisał się Michael McGovern, który sparował strzał na rzut rożny. Dla Irlandczyków był to sygnał ostrzegawczy. Goście byli jednak bezradni i w pierwszej połowie nie potrafili zagrozić rywalom.

Mistrzowie świata wykorzystali to już w 13. minucie. Wówczas po szybkiej akcji zdobyli swojego pierwszego w tym spotkaniu gola. Wynik meczu otworzył Julian Draxler, który wykorzystał błąd w ustawieniu obrońców i po podaniu od Thomasa Muellera uderzył po długim słupku. McGovern nie zdołał obronić tego strzału.

Chwilę później było już 2:0 dla Niemców. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego pojedynek główkowy wygrał Mats Hummels, a piłka trafiła do niepilnowanego Samiego Khediry. Ten miał przed sobą tylko pustą bramkę i nie zmarnował idealnej sytuacji. Po zdobyciu drugiej bramki Niemcy byli już bardziej rozluźnieni, ale nadal w pełni dominowali nad przeciwnikiem.

W drugiej połowie drużyna Irlandii Północnej również była bezradna. Goście nie byli w stanie wyprowadzić żadnej akcji, byli całkowicie zepchnięci do defensywy przez mistrzów świata. To był jeden z najsłabszych meczów tej ekipy od kilku lat. Niemcy mieli kilka okazji, by podwyższyć prowadzenie, ale brakowało im skuteczności. Tym samym reprezentacja Niemiec potwierdziła swoją dominację w grupie C eliminacji do mistrzostw świata.

Niemcy - Irlandia Północna 2:0 (2:0)
1:0 - Julian Draxler 13'
2:0 - Sami Khedira 17'

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Jerome Boateng (70' Shkodran Mustafi), Mats Hummels, Jonas Hector (81' Kevin Volland) - Thomas Kroos, Sami Khedira - Thomas Mueller, Mesut Oezil (46' Ilkay Gundogan), Julian Draxler - Mario Goetze.

Irlandia Północna: Michael McGovern - Lee Hodson, Aaron Hughes, Gareth McAuley, Johny Evans, Shane Ferguson - Corry Evans, Steven Davis, Oliver Norwood (73' Paddy McNair), Jamie Ward (61' Nial McGinn) - Josh Magennis (76' Kyle Laferty).

Żółta kartka: Shane Ferguson (Irlandia Północna)

Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy).