Pogoń - Legia: mistrz Polski znów pokonany, a we wtorek Real Madryt

Piłkarze Pogoni Szczecin wygrali 3:2 z Legią Warszawa w 12. kolejce Lotto Ekstraklasy. Mistrz Polski stracił punkty po raz dziewiąty w sezonie, a we wtorek zmierzy się na wyjeździe z Realem Madryt.

PAP

Legia Warszawa miała w Szczecinie pod górkę. Pogoń była zmobilizowana i poukładana taktycznie. Na dodatek w 7. minucie otworzyła wynik. Długie podanie w pole karne posłał Jarosław Fojut, a lekceważące zachowanie Jakuba Rzeźniczaka wykorzystał Adam Frączczak i strzelił na 1:0.

Fojut słynie z tego, że po treningach ćwiczy crossowe podania, a Frączczak został wywołany do tablicy przez kapitana Pogoni. Rafał Murawski przypomniał, że gra "szczecińskiego Piszczka" była ważnym impulsem w poprzednim, wygranym przez Portowców meczu z Legią (listopad 2014). Wówczas zatrzymał się na golu oraz asyście, a w piątek poszedł krok dalej.

Zanim to nastąpiło stołeczna drużyna wyrównała. Do stanu 1:1 doprowadził Miroslav Radović i była to pierwsza bramka Serba po powrocie do Legii. W 24. minucie pomocnik miał przed sobą tylko golkipera po podaniu Vadisa Odjidja-Ofoe i ominął go płaskim strzałem.

Swoje konto bramkowe w Lotto Ekstraklasie otworzył również Frączczak, a w 40. minucie podwoił. Piłkarz urodzony w Kołobrzegu wykorzystał rzut karny po faulu Jakuba Rzeźniczaka na Mateuszu Matrasie. Stoper Legii maczał więc palce przy obu, straconych przez Legionistów bramkach. Było 2:1.

Legia miała 64 procent posiadania piłki, ale oddała tylko jeden celny strzał. Po przerwie miała zagrać efektywniej, a impulsem trenera Jacka Magiery było wprowadzenie Michała Kucharczyka za Tomasza Jodłowca. Pierwszą sytuację podbramkową stworzyła jednak Pogoń. W 52. minucie Adam Gyurcso przegrał pojedynek sam na sam z Malarzem. Bramkarz ratował mistrzów Polski, ale nie mógł im mocno pomóc w zdobyciu gola.

Pomagali natomiast gospodarze. Mateusz Matras kopnął piłkę w Rafała Murawskiego, po czym Guilherme nadział się na interwencję bramkarza. Ripostował tuż obok słupka Spas Delew po klepce z Kamilem Drygasem. Czas uciekał i drużyna Moskala była coraz bliżej sukcesu. Jej kontrataki wyglądały lepiej od rozegrań Wojskowych.

Zanim mecz dobiegł końca padły jeszcze dwie bramki, ale szala zwycięstwa nie drgnęła. W 74. minucie Radović ustalił wynik na 3:2 po rzucie rożnym, ale był to tylko łabędzi śpiew warszawiaków po golu Murawskiego. To Szczecin świętował.

Legia podtrzymała tradycję, zgodnie z którą nie wygrywa meczu przed występem w Lidze Mistrzów. We wtorek drużyna Magiery zmierzy się z Realem Madryt. W piątek spadła w tabeli za Pogoń, która zwyciężyła pierwszy raz od pięciu kolejek. "Stabilizacja" to słowo klucz na kolejne tygodnie nad Odrą. Jeżeli Pogoń będzie grać częściej jak z Legią, może niebawem wrócić do walki o europejskie puchary.