Liga Mistrzów: Borussia Dortmund postawiła Sporting Lizbona pod ścianą

Piłkarze Borussii Dortmund zwyciężyli 2:1 na stadionie Sportingu Lizbona. Klub z Portugalii traci już cztery punkty do wicemistrza Niemiec i Realu Madryt, którzy prowadzą w grupie F Ligi Mistrzów.

PAP/EPA

Sporting Lizbona miał we wtorek straszyć gigantów w grupie Legii Warszawa, a tymczasem sam dał się przestraszyć i choć na początku atakował, po szybkiej stracie gola, stracił entuzjazm. Prowadzenie dla wicemistrza Niemiec zdobył w 9. minucie Pierre-Emerick Aubameyang.

Napastnik wybiegł jak taran do podania Mario Goetze, wygrał pojedynek fizyczny i w sytuacji sam na sam dziobnął piłkę obok Rui Patricio do bramki. Aubameyang rządził na boisku. Nie tylko zdobył gola, ale również był najbliżej podwyższenia prowadzenia. Dwa razy nabiegł na dośrodkowanie i raz bramkarz zatrzymał go przed strzałem, a następnie po uderzeniu. Świetna parada Rui Patricio w 18. minucie utrzymała Sporting przy życiu.

Portugalczycy obudzili się około 30. minuty. Elias pomylił się o centymetry, a kiedy piłka wpadła do bramki, sędzia Damir Skomina gwizdnął faul Bas Dosta na Rui Patricio. Borussia Dortmund poczuła, że musi ponownie spuścić powietrze z rywali. W 43. minucie Julian Weigl przebiegł się środkiem pola, minął rywali jak slalomowe tyczki i strzelił celnie zza pola karnego na 2:0.

Nadzieja w Lizbonie odżyła w 67. minucie po rzucie wolnym pośrednim. Sędzia podyktował stały fragment, ponieważ Roman Burki chwycił piłkę podaną przez Marca Bartrę. Potężne uderzenie Bruno Cesara przedarło się przez gąszcz zawodników i wpadło do siatki. Było 2:1, a po chwili zapachniało wyrównaniem. Dost główkował tuż obok bramki. Napastnik, który zna smak Bundesligi, raził nieskutecznością przez całe spotkanie.

Trener Thomas Tuchel zaczął wprowadzać na boisko obrońców. Formację mieli uszczelnić Sebastian Rode oraz Łukasz Piszczek. Polak wrócił ze zgrupowania reprezentacji z urazem kolana, ale był w stanie zagrać ponad 20 minut. Borussia nie grała w drugiej połowie równie pewnie jak przed przerwą, ale ostatecznie oparła się atakom i utrzymała prowadzenie 2:1 do końca.

Borussia i Real mają w tabeli siedem punktów, natomiast Sporting tylko trzy za zwycięstwo z Legią Warszawa. Portugalczycy znaleźli się więc pod ścianą, a giganci są blisko awansu.

Sporting Lizbona - Borussia Dortmund 1:2 (0:2)
0:1 - Pierre-Emerick Aubameyang 9'
0:2 - Julian Weigl 43'
1:2 - Bruno Cesar 67'

Sporting: Rui Patricio - Ezequiel Schelotto, Sebastian Coates, Rubem Semedo, Marvin Zeegelaar - Gelson Martins, William Carvalho, Elias (60' Bruno Cesar), Bryan Ruiz (79' Andre) - Lazar Marković (65' Joel Campbell) - Bas Dost.

Borussia: Roman Burki - Matthias Ginter (71' Sebastian Rode), Sokratis Papastathopoulos, Marc Bartra (68' Łukasz Piszczek), Felix Passlack (90' Dzenis Burnić) - Julian Weigl - Christian Pulisić, Shinji Kagawa, Mario Goetze, Ousmane Dembele - Pierre-Emerick Aubameyang.

Żółte kartki: Elias, Schelotto, Cambpell, Bruno Cesar (Sporting) oraz Passlack, Rode, Burki (Borussia).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).