Bundesliga: zmiana trenera nie pomogła Wolfsburgowi, rozpędzony Hoffenheim rozbił Bayer

VfL Wolfsburg prowadzony pierwszy raz przez Valeriena Ismaela uległ 1:3 SV Darmstadt i pogrążył się w kryzysie. Bayer Leverkusen nadspodziewanie łatwo przegrał u siebie z TSG 1899 Hoffenheim (0:3).

Konrad Kostorz
PAP/EPA

Po ostatniej porażce 0:1 z RB Lipsk działacze Wolfsburga zdymisjonowali Dietera Heckinga i prowadzenie zespołu powierzyli dotychczasowemu trenerowi rezerw Valerienowi Ismaelowi. Francuz posadził na ławce Jakuba Błaszczykowskiego, a w jego miejsce desygnował Daniela Caligiuriego, ale Niemiec zbyt długo sobie nie pograł.

Caligiuri został zmieniony już w 26. minucie i była to rezerwa taktyczna wywołana czerwoną kartką stopera Jeffreya Brumy, który stracił piłkę na przedpolu i musiał ratować się faulem. Osłabione Wilki zdołały wprawdzie odrobić stratę za sprawą Mario Gomeza, który wreszcie przełamał strzelecką niemoc (to jego pierwszy gol po powrocie do Niemiec), ale później straciły dwie bramki. Odnotujmy, iż kapitalnego gola z rzutu wolnego strzelił Aenis Ben-Hatira.

Chociaż Wolfsburg w końcówce przegrywał, Ismael nie wpuścił na boisko Błaszczykowskiego. Bardzo możliwe, iż był to pierwszy i ostatni mecz młodego trenera w roli trenera VfL. Działacze szukają szkoleniowca bardziej doświadczonego, a kandydatami są Andre Villas-Boas oraz Marc Wilmots.

Do niespodzianki doszło w Leverkusen, gdzie silny kadrowo Bayer został rozbity przez Hoffenheim. Wpływ miała na to czerwona kartka pokazana Kevinowi Vollandowi za faul taktyczny już w 6. minucie meczu. To podcięło skrzydła Aptekarzom, a zespół Juliana Nagelsmanna imponował skutecznością i bezlitośnie wykorzystywał błędy gospodarzy w obronie.

Zespół Rogera Schmidta tradycyjnie miał okazje strzeleckie, ale ostatecznie mógł przegrać nawet wyżej niż różnicą trzech goli. Hoffenheim potwierdził rosnącą formą, a w ligowej tabeli przesunął się na trzecią pozycję. Eugen Polanski wśród zwycięzców wystąpił od 58. minuty.

Sensacyjnym wiceliderem jest Hertha, która jako pierwsza w sezonie wygrała mecz z 1.FC Koeln. Mecz był wyrównany, a minimalnie skuteczniejsi okazali się gospodarze, dla których zwycięskiego gola strzelił głową Niklas Stark. Wcześniej na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców umocnił się snajper Kozłów Anthony Modeste - Francuz trafił już ósmy raz w sezonie. Paweł Olkowski tradycyjnie oglądał mecz z ławki.

Freiburg ma komplet zwycięstw u siebie oraz komplet porażek na wyjeździe. Beniaminek znów nie zawiódł na własnym terenie i pokonał FC Augsburg. Bohaterem został uzdolniony Maximilian Philipp, który otworzył wynik i asystował Nilsowi Petersenowi. Rafał Gikiewicz wciąż nie doczekał się debiutu w Bundeslidze.

SV Darmstadt 98 - VfL Wolfsburg 3:1 (1:0)
1:0 - Aenis Ben-Hatira 25'
1:1 - Mario Gomez 60'
2:1 - Laszlo Kleinheisler 68'
3:1 - Salvatore Sirigu 76'

Czerwona kartka: Jeffrey Bruma /24'/ (VfL Wolfsburg).

2:1 - Halil Altintop 84'

Bayer Leverkusen - TSG 1899 Hoffenheim 0:3 (0:1)
0:1 - Kerem Demirbay 15'
0:2 - Sandro Wagner 49'
0:3 - Steven Zuber 60'

Czerwona kartka: Kevin Volland /6'/ (Bayer Leverkusen).

18 SV Darmstadt 98 34 7 4 23 28:63 25

Czy TSG 1899 Hoffenheim pierwszy raz w historii awansuje do europejskich pucharów?