Ekstraklasa SA włączyła się do gry wyborczej. Liga ma swoje postulaty

Ekstraklasa SA włączyła się do kampanii wyborczej. Spółka zarządzająca Lotto Ekstraklasą opublikowała listę postulatów, której adresatami są ubiegający się o reelekcję Zbigniew Boniek i jego rywal w wyborach na prezesa PZPN, Józef Wojciechowski.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
mecz Lotto Ekstraklasy WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy

Wybory prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej odbędą się 28 października. Ekstraklasa SA, która zarządza rozgrywkami Lotto Ekstraklasy, przygotowała wizję współpracy z przyszłym prezesem PZPN, którą podzieliła się z opinią publiczną.

Ekstraklasa oczekuje, by prezes PZPN był "rzecznikiem i aktywnym współorganizatorem stałej współpracy ze spółką Ekstraklasa SA i klubami, w kluczowych dla rozwoju polskiej piłki nożnej obszarach".

Spółka wskazuje, że dla środowiska klubów Lotto Ekstraklasy priorytetem na najbliższą kadencję władz PZPN są trzy zagadnienia:

- podjęcie wspólnego działania na rzecz zapewnienie realnego bezpieczeństwa na stadionach we współpracy z wszystkimi agendami administracji – jako klucza do stopniowego wzrostu frekwencji oraz popularności rozgrywek ligowych oraz zbudowania zaufania kibiców, sponsorów i partnerów,

ZOBACZ WIDEO Listkiewicz: Dzisiaj wódką delegatów już się nie przekona (Źródło: TVP S.A.)

- dynamiczny rozwój struktur Akademii Piłkarskich w zakresie infrastruktury i systemu szkolenia w celu podniesienia poziomu młodych piłkarzy i stworzenia realnej szansy dla ich rywalizacji na boiskach ekstraklasy poprzez jakość piłkarską, a nie regulacje,

- zdecydowane zwiększenie pozycji Polski w UEFA i FIFA, zarówno poprzez udział prezesa PZPN w Komitecie Wykonawczym UEFA, jak również poprzez udział dużej grupy polskich ekspertów w organach i komisjach UEFA oraz doprowadzenie do skutecznego uznawania jurysdykcji polskich Trybunałów przed UEFA, FIFA i CAS.

Pełna treść postulatów Ekstraklasy SA przed wyborami PZPN:

I. SPRAWY KRAJOWE

(A) SPORT

1. Wspólne działania merytoryczne i medialne mające na celu przekonanie administracji rządowej i samorządowej co do konieczności podjęcia wieloletnich działań i uznania piłki nożnej za wiodącą dyscyplinę, o szczególnym znaczeniu dla prawidłowego rozwoju polskiej młodzieży. W wyniku tych działań powinny powstać trójstronne programy służące:

- upowszechnieniu uprawiania piłki nożnej w celu wykorzystania rezerw drzemiących w polskim społeczeństwie,

- stworzeniu ze źródeł rządowych i samorządowych bazy finansowej niezbędnej do zbudowania infrastruktury szkoleniowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju infrastruktury zapewniającej ciągłość treningu w okresie zimowym,

- masowej edukacji trenerów oraz podnoszeniu jakości ich pracy, zarówno w obszarze amatorskim jak i zawodowym. Zmiana systemu opłat za licencje trenerskie.


2. Współfinansowanie oraz wspólne działania na rzecz wprowadzenia w życie projektu poprawiającego jakość zarządzania rozwojem zawodników oraz optymalizacją struktur klubowych, na wzór sprawdzony w innych federacjach. Wspólne wystąpienie do MSiT w zakresie pozyskania jak największych środków publicznych dla rozwoju Akademii Piłkarskich, zarówno w zakresie infrastruktury, jak i kosztów szkolenia.

3. PRO JUNIOR SYSTEM – powrót do dyskusji na temat zasad i celów dystrybucji środków z programu.

4. Otwarcie dyskusji na temat podwyższenia poziomu sędziowania oraz przejrzystych kryteriów ocen i systemu motywacji oraz kar dla sędziów zawodowych, zwiększenia liczby arbitrów uprawnionych do prowadzenia meczów w danym sezonie – zwiększenie konkurencji pomiędzy sędziami. Rozważenie możliwości ankiet i ocen okresowych poszczególnych arbitrów przez kluby.

(B) SPRAWY ORGANIZACYJNE I REGULAMINOWE

1. Przyjęcie zmian statutowych, umożliwiających decyzję w sprawie ewentualnej zmiany liczby zespołów, uczestniczących w rozgrywkach ligi zawodowej.

2. Wprowadzenie zmian statutowych umożliwiających uznawanie orzeczeń organów jurysdykcyjnych PZPN przez FIFA.

3. Podpisanie wieloletniego porozumienia szczegółowego do umowy o zarządzanie ligą zawodową i przedłużenie umowy o zarządzanie ligą zawodową z Ekstraklasą S.A. na okres 4 kolejnych lat, na warunkach nie gorszych dla obu Stron od obecnie obowiązujących.

4. Wypracowanie nowego, wspólnego stanowiska w sprawie likwidacji barier regulaminowych, utrudniających zatrudnianie zawodników spoza krajów Unii Europejskiej.

5. Zapewnienie odpowiedniego parytetu w komisjach i organach PZPN. Zasady powinny być wypracowane przez Zespół Roboczy, o którym mowa powyżej.

6. Utrzymanie rangi i pełnej niezależności Komisji Licencyjnej – kontynuacja współpracy Zarządu PZPN i ESA nad jakością działania tego gremium.

(C) SPRAWY FINANSOWE I WIZERUNKOWE

1. Wprowadzenie funduszu/zasad, iż w przypadku gdy jakikolwiek zawodnik powołany na zgrupowanie lub/i mecz reprezentacji (w każdej kategorii wiekowej), w czasie tego zgrupowania lub/i meczu ulegnie kontuzji, wydatki na jego wynagrodzenie w okresie jego niezdolności do gry, będzie pokrywał PZPN.

2. Podjęcie wspólnych działań nad zmianą przepisów podatkowych, w szczególności dotyczących zakładów wzajemnych, z których dochód powinien być skierowany na rozwój piłki nożnej w Polsce oraz szkolenie w klubach. Wypracowanie oficjalnego i wspólnego stanowiska PZPN i Ligi Zawodowej w zakresie zmian przepisów o działalności bukmacherskiej, w sposób maksymalizujący wpływy do branży sportowej.

3. Wspólne działania monitorujące rozwój nowych technologii, mogących zmienić obecny stan na rynku medialnym, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju „virtual reality” oraz środków technicznych, mogących służyć piractwu i naruszeniu własności intelektualnej klubów i PZPN.

4. Wspólne, pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w tym prowadzenie wspólnej polityki i stanowiska wobec organów władzy administracyjnej, w tym w zakresie regulacji prawnych. Istotne polepszenie strategicznej współpracy komórek bezpieczeństwa PZPN oraz Ekstraklasy i Klubów.

5. Wspólne działania praktyczne, w tym zapobiegawcze, dotyczące największych zagrożeń dla integralności rozgrywek piłkarskich (działania i akcje antykorupcyjne, zwalczanie nałogów, tym związanych z hazardem i nadużywaniem alkoholu/narkotyków).

6. Zmiany w regulacjach dotyczących opłat za transfery zawodników oraz opłat o charakterze ekwiwalentów.

II. SPRAWY MIĘDZYNARODOWE

1. Wspólna polityka zagraniczna dotycząca udziału klubów ligi zawodowej w rozgrywkach UEFA i FIFA (UCL, UEL) obejmująca m.in. format, kalendarze, przepisy.

2. Wsparcie rozwoju kadr klubowych poprzez zapewnienie dostępu do konferencji wydarzeń, organizowanych przez UEFA lub FIFA.

3. Zapewnienie udziału kompetentnych ekspertów, rekomendowanych przez kluby zawodowe do poszczególnych organów i komisji UEFA oraz FIFA (w szczególności delegaci meczowi, organy jurysdykcyjne, venue directors, specjalistyczne kursy menedżerskie organizowane przez UEFA lub FIFA).

4. Doprowadzenie do uznawania przez FIFA, UEFA i CAS orzeczeń polskich organów jurysdykcyjnych. Wprowadzenie zmian gwarantujących spełnienie wymogów FIFA dot. NDRC, przy zachowaniu obecnej pozycji Klubów, zarówno na poziomie statutu PZPN, jak i rzeczywistego uznania polskich regulacji przez FIFA, UEFA i CAS.

5. Wspólne działania na rynku międzynarodowym, służące ochronie własności intelektualnej.

Kto zostanie prezesem PZPN?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×