Bundesliga: Bayer pogłębił kryzys Wolfsburga, RB Lipsk nie do zatrzymania

VfL Wolfsburg długo prowadził z Bayerem Leverkusen w meczu 9. kolejki Bundesligi, ale ostatecznie przegrał 1:2 i nadal zajmuje 16. miejsce w tabeli. Wśród pokonanych 90 minut rozegrał Jakub Błaszczykowski.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / PAP/EPA/MARIUS BECKER

Pojedynek w Wolfsburgu był rywalizacją dwóch drużyn przeżywających kryzys. Spekulowano, że porażka będzie oznaczać dla jednego z trenerów dymisję. Po końcowym gwizdku Roger Schmidt może odetchnąć z ulgą, za to Valerien Ismael najprawdopodobniej zostanie odsunięty od prowadzenia pierwszego zespołu.

Aptekarze zwyciężyli, choć długo rozgrywali kolejne słabe zawody. Mieli wprawdzie swoje sytuacje (Wendell oddał strzał w słupek, w dogodnej pozycji chybił Javier Hernandez), ale Bayer w niczym nie przewyższał rywala. Długo bił głową w mur i nie miał pomysłu na odrobienie straty po golu Maximiliana Arnolda.

Wilki solidnie się broniły, jednak w 79. minucie zaspała linia obrony i Admir Mehmedi wykorzystał płaskie dośrodkowanie Wendella. Był to moment przełomowy, po którym Bayer poszedł za ciosem i przystąpił do zdecydowanych ataków. To wystarczyło, by po chwili w podbramkowym zamieszaniu Tin Jedvaj pokonał Diego Benaglio przy biernej postawie obrońców.

Jakub Błaszczykowski tym razem pełnił rolę bocznego obrońcy. Miał sporo zadań defensywnych i dość rzadko podłączał się do akcji oskrzydlających. Zawiedli jednak przede wszystkim środkowi obrońcy przy obu golach dla Bayeru, kiedy wykazali się biernością i zostawili przeciwnikom zbyt dużo przestrzeni.

Wiceliderem pozostaje RB Lipsk, który potwierdził wysoką dyspozycję i zgodnie z oczekiwaniami pokonał SV Darmstadt. Bohaterem okazał się wprowadzony na boisko w 51. minucie Marcel Sabitzer. Reprezentant Austrii najpierw wykorzystał podanie Timo Wernera, a następnie zamienił na bramkę dogranie Olivera Burke'a.

Za tydzień beniaminek podejmie 1.FSV Mainz i będzie zdecydowanym faworytem, mimo że zespół Martina Schmidta pokonał w sobotę FC Ingolstadt. Zespół z Bawarii pozostaje bez zwycięstwa i wraz z HSV zamyka tabelę.

Pierwszą wyjazdową wygraną odniósł SC Freiburg. Drugi z beniaminków bez Rafała Gikiewicza w składzie wypunktował grający w kratkę Werder Brema. Drużyna z południa kraju, mimo braku w kadrze gwiazd, nieoczekiwanie plasuje się w górnej połówce ligowej tabeli.

Wyniki sobotnich spotkań 9. kolejki Bundesligi:

VfL Wolfsburg - Bayer Leverkusen 1:2 (1:0)

1:3 - Abrashi 75'

1.FSV Mainz - FC Ingolstadt 04 2:0 (0:0)
1:0 - Malli (k.) 51'
2:0 - Oztunali 85'

Czerwona kartka: Christiansen /86' za drugą żółtą/ (Ingolstadt).

18 SV Darmstadt 98 34 7 4 23 28:63 25

Mistrz kontra wicemistrz! W tę sobotę o 20:40 wielki Juventus FC podejmuje SSC Napoli Piotra Zielińskiego. Oglądaj NA ŻYWO w kanale Eleven na elevensports.pl lub u największych operatorów – takich jak Cyfrowy Polsat, nc+, UPC, Vectra, Multimedia, INEA czy TOYA.

Czy RB Lipsk zakończy sezon na podium Bundesligi?