El. MŚ 2018: Lewandowski vs Ronaldo, czyli snajper kontra bombardier. Polak nie marnuje amunicji

Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo rywalizują o miano najlepszego strzelca el. MŚ 2018, a pojedynek kapitanów reprezentacji Polski i Portugalii to rywalizacja wytrawnego snajpera z nieokiełznanym bombardierem.

Maciej Kmita
Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo Newspix / Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik / Na zdjęciu: Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo

Robert Lewandowski wpisał się na listę strzelców w meczach z Kazachstanem (2:2), Danią (3:2), Armenią (2:1) oraz Rumunią (3:0) i jest jedynym zawodnikiem, który zdobył bramkę w każdej kolejce el. MŚ 2018. Cristiano Ronaldo opuścił pierwszą serię spotkań, w której Portugalia zmierzyła się ze Szwajcarią (0:2), ze względu na uraz, a dystans do kapitana reprezentacji Polski nadrobił w trzech kolejnych meczach z Andorą (6:0), Wyspami Owczymi (6:0) i Łotwą (4:1).

Obaj mają na koncie po siedem trafień, a to, że Ronaldo zaliczył je w spotkaniach z o wiele niżej notowanymi rywalami, nie umniejsza jego osiągnięcia - wykorzystanie meczów ze słabeuszami do walki o koronę króla strzelców to też ważna umiejętność. Przypomnijmy, że w el. Euro 2016 sześć z trzynastu swoich bramek Lewandowski zdobył w meczach z Gibraltarem.

Kapitanowie reprezentacji Polski i Portugalii idą łeb w łeb, ale ich droga na szczyt jest odmienna. Lewandowski jest wytrawnym snajperem, który nie marnuje amunicji i jest do bólu skuteczny, podczas gdy nieokiełznany Ronaldo raz po raz bombarduje bramkę przeciwnika.

W czterech meczach el. MŚ 2018 "Lewy" wykonał tylko 19 prób pokonania bramkarza rywali. Tylko, ponieważ Ronaldo w trzech występach podjął ich aż 33! Lewandowski uderza na bramkę rywali co 19 minut, a Portugalczyk oddaje strzał co osiem minut. Średnio częściej niż co trzecie uderzenie Polaka kończy się golem, a Ronaldo do zdobycia bramki potrzebuje o dwa strzały więcej.