Bundesliga: RB Lipsk odrobił stratę i wygrał w Leverkusen! Beniaminek nowym liderem

Na inaugurację 11. kolejki Bundesligi Bayer Leverkusen przegrał u siebie z RB Lipsk 2:3. Goście dzięki zwycięstwu co najmniej do zakończenia sobotniego meczu Borussii Dortmund z Bayernem Monachium będą liderami rozgrywek.

Konrad Kostorz
Newspix / EXPA/NEWSPIX.PL
Piłkarze z Lipska stanęli przed ogromną szansą na wysunięcie się na prowadzenie w ligowej tabeli. Awans na pierwszą lokatę zapewniał zespołowi Ralpha Hasenhuettla co najmniej remis na BayArena, który równocześnie gwarantował RB rekord Bundesligi - nigdy wcześniej żaden beniaminek nie był niepokonany w pierwszych jedenastu kolejkach sezonu.

Pojedynek rozpoczął się jednak od mocnego uderzenia Aptekarzy. Już w 59. sekundzie rywalizacji Julian Brandt zagrał prostopadle do Kevina Kampla, który nie miał problemów z pokonaniem Petera Gulacsiego. Bayer świetnie rozpoczął, ale beniaminek błyskawicznie odpowiedział, w czym pomógł Julian Baumgartlinger, który jako ostatni dotykał piłki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Aptekarze jeszcze przed przerwą wrócili na prowadzenie po akcji Hakana Calhanoglu z Brandtem, a w 54. minucie mogli wygrywać już różnicą dwóch goli - wywalczyli rzut karny, jednak Gulacsi wyczuł intencje Calhanoglu i zdołał obronić uderzenie Turka!

Zmarnowana szansa zemściła się na podopiecznych Rogera Schmidta. Goście wyrównali po niegroźnie zapowiadającej się indywidualnej akcji Emila Forsberga. Szwed poszedł na przebój, strzelił z 20 metrów, a prosty błąd popełnił w tej sytuacji Bernd Leno i piłka znalazła się w siatce.

Wyrównujący gol podziałał mobilizująco na przyjezdnych, którzy ruszyli do przodu. Znakomitej okazji nie wykorzystał Timo Werner, ale w 81. minucie bezbłędny okazał się Willi Orban. Obrońca znalazł się w polu karnym po centrze Forsberga i strzałem głową zapewnił swojej drużynie komplet punktów.

RB Lipsk nie rozegrał perfekcyjnego meczu, ale wygrał na bardzo trudnym terenie i udowodnił, że może liczyć się w walce o mistrzostwo. Za tydzień zespół Hasenhuettla czeka kolejny pojedynek wyjazdowy z drugim z beniaminków - SC Freiburg.

Bayer Leverkusen - RB Lipsk 2:3 (1:1)
1:0 - Kampl 1'
1:1 - Baumgartlinger (sam.) 4'
2:1 - Brandt 45+2'
2:2 - Forsberg 67'
2:3 - Orban 81'

Bayer: Leno - Henrichs, Tah, Toprak, Wendell - Kampl, Baumgartlinger (82' Havertz), Aranguiz, Brandt - Calhanoglu (64' Volland), Mehmedi (74' Hernandez).

Lipsk: Gulacsi - Ilansker, Orban (90' Kaiser), Compper (30' Schmitz), Halstenberg - Sabitzer, Keita, Demme, Forsberg - Poulsen (64' Burke), Werner.

Żółte kartki: Toprak (Bayer) oraz Orban, Ilsanker, Keita (Lipsk).