FC Barcelona - Borussia M'gladbach: grała tylko jedna drużyna, hat-trick Ardy Turana

W spotkaniu 6. kolejki grupy C Ligi Mistrzów FC Barcelona pokonała Borussię M'gladbach 4:0. Trzy bramki dla gospodarzy strzelił Arda Turan, a jedno trafienie dołożył Lionel Messi.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / PAP/EPA/Alejandro Garcia

W grupie C przed ostatnią serią meczów było już wszystko jasne. Pewna awansu z pierwszego miejsca była FC Barcelona, drugą lokatę zajmował Manchester City, a Borussia M'gladbach przygotowywać może się do dalszej rywalizacji w Lidze Europy. W związku z tym trenerzy Dumy Katalonii i Borussii dali szansę gry zawodnikom, na których do tej pory stawiali rzadziej.

Faworytami spotkania byli gospodarze i od pierwszego gwizdka potwierdzali swoją dominację. Ton akcjom Barcy nadawał nie kto inny jak Lionel Messi. Argentyńczyk w 16. minucie dopiął swego. Po dwójkowej akcji z Arda Turanem pokonał Yanna Sommera. Szwajcarski bramkarz nie miał przy tej sytuacji żadnych szans. Kilka minut później zaprezentował swoje umiejętności broniąc groźne uderzenie Messiego.

Barcelona w pierwszej połowie miała ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Na boisku widać było, że w piłkę chce grać tylko jedna drużyna. Goście starali się głównie przeszkadzać i przerywać kolejne akcje Blaugrany. Były to działania skuteczne. Choć gospodarze mieli aż 72 proc. posiadania piłki, to zdołali oddać jedynie 7 strzałów. Niemcy nie odpowiedzieli żadnym uderzeniem.

Bardziej skuteczni gospodarze byli w drugiej połowie. W 50. minucie z prawego skrzydła dogrywał Denis Suarez, niefortunną interwencję zaliczył Jannik Vestergaard, który wślizgiem chciał wybić piłkę. Ta jednak odbiła się od obrońcy Borussii i trafiła prosto na głowę Turana, który skierował piłkę do siatki. Chwilę później było już 3:0. Tym razem Turan wykorzystał podanie Aleixa Vidala.

29-letni Turek był bohaterem tego spotkania. W 67. minucie po raz trzeci pokonał Sommera i w ciągu zaledwie 17 minut skompletował klasycznego hat-tricka. Turan wykorzystał świetne podanie Paco Alcacera i uciekając spod opieki obrońców pokonał bezradnego Sommera. Turecki napastnik boisko opuścił w 74. minucie przy głośnej owacji od kibiców.

Barcelona miała jeszcze kilka okazji do zdobycia gola. Najlepszą zmarnował Messi, którego strzał w świetnym stylu obronił Sommer. Swoje szanse miała również Borussia, która w końcówce zaczęła stwarzać sobie okazje. Jednak niemiecki zespół miał problem z oddaniem strzału zagrażającemu Jasperowi Cillessenowi.

FC Barcelona - Borussia M'gladbach 4:0 (1:0)
1:0 - Lionel Messi 16'
2:0 - Arda Turan 50'
3:0 - Arda Turan 53'
4:0 - Arda Turan 67'

FC Barcelona: Jasper Cillessen - Aleix Vidal, Javier Mascherano, Samuel Umtiti, Lucas Digne - Denis Suarez, Andre Gomes, Andres Iniesta (61' Rafinha) - Lionel Messi, Paco Alcacer, Arda Turan (74' Marc Cardona).

Borussia M'gladbach: Yann Sommer - Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Tony Jantschke, Nico Elvedi - Julian Korb, Tobias Strobl, Mahmoud Dahoud (59' Christoph Kramer), Nico Schulz (59' Fabian Johnson) - Thorgan Hazard (72' Raffael), Andre Hahn.

Żółte kartki: Mahmoud Dahoud (Borussia M'gladbach).