Liga Europy: Villarreal CF awansował w nerwach, Szachtar z kompletem punktów

Półfinaliści poprzedniej Ligi Europy awansowali do fazy pucharowej obecnej edycji. Villarreal CF zrobił to w nerwach dzięki zwycięstwu 2:1 z Steauą Bukareszt, natomiast Szachtar Donieck zdobył komplet 18 punktów.

PAP/EPA / EPA/ROBERT GHEMENT

Największy ścisk panował w grupie L. Przed 6. kolejką wszystkie drużyny miały jednocześnie szansę na 1. miejsce i pożegnanie z europejskimi pucharami. Nadspodziewanie duże problemy z awansem miał Villarreal CF, który w poprzedniej edycji doszedł do półfinału. Czołowa drużyna Primera Division musiała mieć się na baczności w spotkaniu ze Steauą Bukareszt. Sytuację uspokoiła w 16. minucie golem na 1:0.

Nicola Sansone dopadł do dośrodkowania z prawego skrzydła i co prawda pierwszy strzał oddał prosto w bramkarza, ale zdążył pozbierać się i dobić piłkę do bramki. Pomimo prowadzenia Villarreal nadal atakował i miał lepsze szanse na zdobycie drugiego gola niż Steaua na pierwszego. Nieskuteczny był Cedric Bakambu, który w poprzedniej edycji był kandydatem na króla strzelców.

Rumuni wymierzyli karę za pudłowanie na początku drugiej połowy. Vlad Achim główkował na 1:1 krótko po wejściu na boisko z ławki rezerwowych. Steaua potrzebowała jeszcze jednego gola, by awansować kosztem Villarreal. Nie zdobyła go głównie wskutek świetnych interwencji Sergio Asenjo. Mecz zamknął w 88. minucie przepięknym lobem na 2:1 Manu Trigueros, gdy Steaua grała w osłabieniu.

W półfinale poprzedniej edycji byli podobnie jak Villarreal CF piłkarze Szachtara Donieck. Przez fazę grupową przeszli jak burza, zdobywając komplet 18 punktów. Ukraińcy zakończyli rok w Portugalii, gdzie zwyciężyli 4:2 z SC Braga. Pokonani stracili miejsce premiowane awansem, ponieważ KAA Gent wygrał 1:0 z Konyasporem (gol w 94. minucie).

ACF Fiorentina wygrała 2:1 z Karabachem Agdam i umocniła się na szczycie tabeli grupy J. W ten sposób dołączyła do grupki klubów, które będą rozstawione w losowaniu 1/16 finału. Włosi podobnie jak wspomniany Szachtar oraz Osmanlispor FK mogą być rywalem Legii Warszawa.