Liga Europy: 90 minut i porażka Artura Jędrzejczyka, dobry finisz Celty Vigo

Artur Jędrzejczyk zagrał 90 minut w meczu z OGC Nice. Jego FK Krasnodar przegrał 1:2. Celta Vigo zwyciężyła 2:0 z Panathinaikosem Ateny i przesunęła się na miejsce premiowane awansem.

PAP/EPA / PAP/EPA/Ina Fassbender

Los piłkarzy FK Krasnodar był znany zanim wyszli na boisko w Nicei. Drużyna z Rosji nie mogła już wyprzedzić Schalke 04 Gelsenkirchen, ani stracić 2. miejsca premiowanego awansem. Mogła natomiast odkuć się po dwóch meczach bez zwycięstwa w Rosji i trzech na europejskich arenie. W jedenastce na OGC Nice znalazł się Artur Jędrzejczyk, co nie było regułą w listopadzie. Polak stoczył kilka pojedynków z Mario Balotellim.

W przerwie Włoch opuścił boisko, a Jędrzejczyk był pierwszym piłkarzem, który w 52. minucie złożył gratulację Fiodorowi Smołowowi. Napastnik FK Krasnodar zdobył gola na 1:0 sprytnym, płaskim strzałem w narożnik bramki. Goście nie nacieszyli się długo prowadzeniem. Wyrównał 10 minut później Alexy Bosetti z rzutu karnego. Na domiar złego dla FK Krasnodar czerwoną kartkę dostał Andreas Granqvist i osłabiona drużyna nie zdobyła we Francji nawet punktu. Decydująca bramka na 2:1 dla lidera Ligue 1 padła w 77. minucie po strzale głową Maxime'a Le Marchanda.

W drugim meczu tej grupy Red Bull Salzburg zwyciężył 2:0 z Schalke 04 Gelsenkirchen, a to oznacza, że tylko Szachtar Donieck zdobył w fazie grupowej Ligi Europy komplet 18 punktów.

Celta Vigo zdobyła gola już w 4. minucie na gorącym terenie Panathinaikosu Ateny. Druga pozytywna wiadomość dla Hiszpanów nadeszła z Amsterdamu, gdzie Ajax wyszedł na prowadzenie ze Standardem Liege. Przy takim układzie przedstawiciel Primera Division przesunął się na pozycję wicelidera, a po golu z rzutu karnego na 2:0 był praktycznie pewny wiktorii.

W grupie K padło jesienią najwięcej zaskakujących wyników. Najlepsza okazała się już po pięciu meczach Sparta Praga, a za burtę wypadł Inter Mediolan. W bezpośrednim pojedynku piłkarze Southampton i Hapoelu Beer Szewa rozstrzygnęli, kto zostaje w europejskich pucharach. I ponownie doszło do niespodzianki. Remis 1:1 dał awans Izraelczykom, którzy zarazem odczarowali Wyspy Brytyjskie. Latem przegrali w Glasgow 2:5 z Celtikiem i zaprzepaścili szansę na występ w grupie Ligi Mistrzów.

Faza grupowa Ligi Europy zakończy się w piątek. Mecz US Sassuolo z KRC Genk został przełożony z powodu mgły.

GRUPA G

Standard Liege - Ajax Amsterdam 1:1 (0:1)
0:1 - Anwar El Ghazi 27'
1:1 - Benito Raman 85'

Panathinaikos Ateny - Celta Vigo 0:2 (0:1)

GRUPA I

Red Bull Salzburg - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:0 (1:0)

2:1 - Eder 90'

Southampton - Hapoel Beer Szewa 1:1 (0:0) 0:1 - Maor Buzaglo 79' 1:1 - Virgil Van Dijk 90'