Legia Warszawa deklasuje krajową konkurencję

Odkąd prezesem Legii Warszawa jest Bogusław Leśnodorski, stołeczny klub odnosi sukcesy nie tylko na boisku, ale też na polu finansowym. Za jego kadencji Legia zdobyła sześć trofeów, a na transferach zarobiła ponad 100 mln złotych!

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Bogusław Leśnodorski (z prawej) Newspix / Fokusmedia/Michał Chwieduk / Bogusław Leśnodorski (z prawej)

Bogusław Leśnodorski jest prezesem Legii od grudnia 2012 roku, a rok później został też jednym ze współwłaścicieli stołecznego klubu. Warszawianie już wcześniej potrafili dobrze sprzedać piłkarza, wystarczy przypomnieć Łukasza FabiańskiegoDawida Janczyka czy Macieja Rybusa, ale za kadencji Leśnodorskiego Legia nie tylko znakomicie zarabia na transferach, ale mimo dużej rotacji zawodników potrafiła zdominować ligę.

Licząc od przerwy zimowej sezonu 2012/2013, warszawianie wytransferowali za granicę 16 zawodników, zarabiając na nich ponad 25 mln euro. Z piłkarzy, których Legia wyeksportowała od stycznia 2013 roku,można stworzyć bardzo dobrą "11":

Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk, Dossa Junior, Jakub Wawrzyniak - Ariel Borysiuk, Dominik Furman - Ondrej Duda, Miroslav Radović, Rafał Wolski - Nemanja Nikolić. Do tej wirtualnej drużyny nie weszli choćby Krystian Bielik, Michał Żyro czy Orlando Sa, a niedługo mogą do niej dołączyć Bartosz Bereszyński czy Michał Pazdan.

Mimo cyklicznej sprzedaży czołowych zawodników Legia nie traci sportowej jakości. Od sezonu 2012/2013 warszawianie zdobyli trzy mistrzostwa Polski i trzy krajowe puchary, trzykrotnie awansowali do fazy grupowej Ligi Europy i raz do fazy grupowej Ligi Mistrzów. To wyniki, które są nieosiągalne dla innych polskich zespołów, a za którymi idą odpowiednie gratyfikacje finansowe. Sam występ w Champions League 2016/2017 przyniósł Legii blisko 18 mln euro zysku!

ZOBACZ WIDEO Inter nie dał szans Lazio - zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN]


Klub z Łazienkowskiej 3 trafia z transferami. Kuciaka udanie zastąpił Arkadiusz Malarz, po odejściu Jędrzejczyka rozwinął się Bereszyński, miejsce Juniora zajął Pazdan, a za sprzedanego po mocno zawyżonej cenie Dudę Legia ściągnęła na zasadzie wolnego transferu Vadisa Odjidję-Ofoe. Co prawda Belg jest najlepiej zarabiającym piłkarzem w historii ligi, ale w ostatecznym rozrachunku zainwestowanie w niego było opłacalne. Ponadto wychowanek Genku ma 27 lat, a to wiek, który sprawia, że Legia będzie mogła zarobić także i na nim.

Przy wspomnianym Dudzie i Nikoliciu warto zatrzymać się na dłużej. Pierwszego, jednego z najbardziej utalentowanych Słowaków, Legia sprowadziła z MFK Koszyce za raptem 300 tys. euro. Słowacy długo i twardo negocjowali z warszawskim klubem, a na decydujące rozmowy prezes Leśnodorski poleciał do Koszyc specjalnie wynajętym helikopterem. Wszystko po to, by dopiąć transfer pomocnika przed zamknięciem okna. Opłacało się, bo nie dość, że Duda miał swój duży udział w ostatnich sukcesach zespołu, to Legia zarobiła na nim aż 4,2 mln euro.

Złoty interes stołeczny klub ubił też na Nikoliciu. Legia pozyskała go na zasadzie wolnego transferu z Videotonu Fehervar, a teraz sprzedała go Chicago Fire za ok. 3 mln euro. Jak na blisko 30-letniego zawodnika to bardzo solidny zarobek, a przecież Nikolić swoje dla Legii też zrobił. Reprezentant Węgier przyjechał do Polski w glorii trzykrotnego króla strzelców węgierskiej ekstraklasy i nad Wisłą potwierdził wysokie snajperskie umiejętności - w półtora roku strzelił dla Legii 55 goli w 86 występach, przyczyniając się do zdobycia przez stołeczny klub mistrzostwa i Pucharu Polski.

Do tego zarówno Duda, jak i Nikolić wystąpili na Euro 2016 jako zawodnicy Legii, a na tym stołeczny klub też zarobił. Nie licząc oczywiście promocji, dzięki której cena zawodników poszybowała w górę.

Zawodnicy wyeksportowani przez Legię Warszawa za kadencji Bogusława Leśnodorskiego:

Zawodnik Kwota* Klub Okno
Rafał Wolski 2,7 mln euro ACF Fiorentina zima 2013
Artur Jędrzejczyk 2,2 mln euro FK Krasnodar lato 2013
Janusz Gol 0,3 mln euro Amkar Perm lato 2013
Dominik Furman 2,7 mln euro Toulouse FC zima 2014
Jakub Wawrzyniak 0,1 mln euro Amkar Perm zima 2014
Krystian Bielik 2,25 mln euro Arsenal FC zima 2015
Miroslav Radović 2,00 mln euro Hebei China Fortune zima 2015
Orlando Sa 1,5 mln euro Reading FC lato 2015
Dossa Junior 0,4 mln euro Konyaspor lato 2015
Michał Żyro 0,5 mln euro Wolverhampton Wanderers zima 2016
Dusan Kuciak 0,3 mln euro Hull City zima 2016
Ondrej Duda 4,2 mln euro Hertha Berlin lato 2016
Ariel Borysiuk 1,8 mln euro Queens Park Rangers lato 2016
Igor Lewczuk 1 mln euro Girondins Bordeaux lato 2016
Jakub Kosecki 0,1 mln euro SV Sandhausen lato 2016
Nemanja Nikolić 3 mln euro Chicago Fire zima 2017
25,05 mln euro

* - kwoty z transfermarkt.de

Za kadencji prezesa Leśnodorskiego Legia zarobiła na transferach ponad 25 mln euro, a na na pozyskanie nowych zawodników sama wydawała jedną trzecią tej sumy. Zdarzały się stołecznemu klubowi inwestycje nietrafione, jak zakup Steevena Langila, Henrika OjamyStojana Vranjesa czy Michała Masłowskiego, ale generalna ocena polityki transferowej Legii jest bardzo dobra. A już w lutym do ekipy Jacka Magiery dołączy Dominik Nagy z Ferencvarosu Budapeszt. 21-letni ofensywny pomocnik jest jednym z większych talentów węgierskiej piłki.

Legia Warszawa obroni mistrzostwo Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×