Gol Piotra Zielińskiego w Pucharze Włoch. Pomocnik SSC Napoli błysnął rajdem

Piłkarze SSC Napoli zwyciężyli 3:1 z Spezia Calcio w meczu o awans do ćwierćfinału Pucharu Włoch. Piotr Zieliński zagrał 90 minut w lepszym zespole i zdobył gola po solowym rajdzie.

PAP/EPA / PAP/EPA/CIRO FUSCO

Piotr Zieliński rozpoczął rajd kilkadziesiąt metrów przed polem karnym, a że obrońcy Spezia Calcio nie wywarli na nim presji, wbiegł między nich bezkarnie i strzelił w narożnik bramki. To pierwsze trafienie reprezentanta Polski w roku, a biorąc pod uwagę cały sezon, trzecie. Gol w 3. minucie przywołał wspomnienia o meczu z Interem Mediolan, kiedy Zieliński otworzył wynik po niespełna 120 sekundach. Wówczas SSC Napoli zwyciężyło 3:0. Tym razem było podobnie, choć w pierwszej połowie trochę pokpiło sprawę.

Uczestnik Ligi Mistrzów miał przewagę, ale często atakował wolno i schematycznie. Starał się Zieliński, który grał ofensywnie i którego uderzenie z dystansu było niecelne. W 24. minucie Lorenzo Insigne trafił w słupek, a po tej sytuacji przedstawiciel Serie B uznał, że skoro i tak ma furę szczęścia, spróbuje zaatakować.

Efektem była bramka na 1:1. Antonio Piccolo dopadł do piłki wybitej zbyt krótko przez Rafaela i sprytnie strzelił z dystansu. Raul Albiol zasłonił widok własnemu bramkarzowi i futbolówka wylądowała w siatce. Zrobiło się interesująco. Piłkarze SSC Napoli zapowiadali huraganowy atak po przerwie i słowa dotrzymali.

W jedenastce faworyta nie było Pepe Reiny, Driesa Mertensa i Marka Hamsika. Słowak siedział na ławce rezerwowych, ale nie podniósł się z niej w przerwie. Partnerzy odzyskali prowadzenie bez jego wsparcia. Emanuele Giaccherini strzelił celnie po miękkim podaniu, a w 58. minucie Manolo Gabbiadini wepchnął piłkę z bliska do bramki na 3:1. Dwa szybkie ciosy i objawienie poprzednich rund Pucharu Włoch nie było w stanie odpowiedzieć.

Drużyna spod Wezuwiusza pilnowała wyniku do końca spotkania, a w jej barwach zadebiutował Leonardo Pavoletti. W ćwierćfinale SSC Napoli zagra z zespołem lepszym w parze ACF Fiorentina kontra Chievo Werona.

SSC Napoli - Spezia Calcio 3:1 (1:1)
1:0 - Piotr Zieliński 3'
1:1 - Antonio Picollo 35'
2:1 - Emanuele Giaccherini 56'
3:1 - Manolo Gabbiadini 57'

Napoli: Rafael - Christian Maggio, Raul Albiol, Nikola Maksimović, Ivan Strinić (78' Elseid Hysaj) - Marko Rog, Amadou Diawara, Piotr Zieliński - Emanuele Giaccherini, Manolo Gabbiadini (80' Leonardo Pavoletti), Lorenzo Insigne (61' Jose Callejon)

Spezia: Leandro Chichizola - Nahuel Valentini, Claudio Terzi, Pietro Ceccaroni (66' Nico Pulzetti) - Filippo De Col, Alessandro Deiola, Giulio Maggiore, Francesco Migliore - Antonio Picollo (67' Pablo Granoche), Jaime Baez Stabile (73' Giuseppe Mastinu), Alessandro Piu.

Sędzia: Luca Pairetto.