Puchar Króla: FC Barcelona odrobiła straty! Messi specjalistą od rzutów wolnych

FC Barcelona pokonała w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Pucharu Króla Athletic Bilbao 3:1 (w dwumeczu 4:3). Bramki dla gospodarzy zdobyli napastnicy - Luis Suarez, Neymar i Lionel Messi.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
PAP/EPA / Quique Garcia
W pierwszym meczu na San Mames gospodarze wygrali 2:1, choć kończyli mecz w "dziewiątkę". Piłkarze Barcelony po ostatnim gwizdku, na czele z Gerardem Pique, skupili się głównie na pracy arbitrów. W rewanżowym spotkaniu sędziowie także się nie popisali. Już w 26. minucie podopieczni Luisa Enrique powinni cieszyć się z gola po akcji Neymara i Luisa Suareza. Problem w tym, że liniowy arbiter błędnie odgwizdał rzekomego spalonego Brazylijczyka.

Barca poszła za ciosem i po chwili otworzyła wynik meczu. Główna w tym zasługa tercetu napastników "MSN". Lionel Messi wypuścił w uliczkę Neymara, który dośrodkował wprost na nogę Luisa Suareza. Urugwajczyk popisał się pięknym strzałem z półwoleja i zdobył swojego jubileuszowego 100. gola w barwach klubu z Camp Nou.

Tuż po zmianie stron bramkę do asysty dołożył Neymar. Brazylijczyk świetnie zaczarował w polu karnym i wywalczył "jedenastkę", którą sam zamienił na trafienie. Dla napastnika Barcy był to szczególny moment. Cieszył się bowiem z gola po raz pierwszy od 19 października - po ponad 1000 minutach strzeleckiej posuchy.

Do tego momentu Athletic praktycznie nie istniał. Baskowie nie stwarzali sobie sytuacji i popełniali sporo błędów na tyłach. Tymczasem tuż po bramce na 2:0 stan dwumeczu wyrównał Enric Saborit, który wykorzystał dogranie Gorki Elustondo i zdobył bramkę po uderzeniu z główki.

Przy wyniku 2:1 zanosiło się na dogrywkę, ale losy awansu przesądził w końcówce Messi. Argentyńczyk w 3 meczu w 2017 roku zdobył 3 gola bezpośrednio po strzale z rzutu wolnego. Napastnik Barcelony zmylił golkipera Athletic, który przy uderzeniu nawet się nie ruszył.

Barca odrobiła straty z nawiązką, wygrała 3:1 i znalazła się w kolejnej rundzie krajowego pucharu.

Awans do ćwierćfinału Pucharu Króla wcześniej wywalczyły ekipy Atletico Madryt, Realu Sociedad, Deportivo Alaves i Alcorcon. Pozostałe rewanże odbędą się w czwartek, a losowanie dzień później.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 3:1 (1:0)
1:0 - Luis Suarez 35'
2:0 - Neymar (k.) 47'
2:1 - Enric Saborit 51'
3:1 - Lionel Messi 78'

Pierwszy mecz: 1:2
Awans: FC Barcelona

FC Barcelona: Jasper Cillessen - Sergi Roberto, Gerard Pique, Samuel Umtiti, Jordi Alba - Rafinha (81' Ivan Rakitić), Sergio Busquets, Andres Iniesta (89' Arda Turan) - Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar (87' Denis Suarez).

Athletic Bilbao: Gorka Iraizoz - Eneko Boveda, Aymeric Laporte, Xabier Etxeita (30' Gorka Elustondo), Mikel Balenziaga - Benat Etxebarria, Mikel San Jose - Inaki Williams, Javi Eraso, Enric Saborit (79' Markel Susaeta) - Sabin Merino (46' Aritz Aduriz).

Żółte kartki: Umtiti (Barcelona) oraz Etxeita, Laporte, Benat, Williams (Athletic).