Primera Division: pogrom na Camp Nou. FC Barcelona rozbiła UD Las Palmas

W spotkaniu 18. kolejki Primera Division FC Barcelona pokonała UD Las Palmas 5:0. Gole dla gospodarzy zdobyli Luis Suarez (dwa), Lionel Messi, Arda Turan i Aleix Vidal.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA

Zdecydowanym faworytem tego pojedynku była FC Barcelona. Katalończycy po siedemnastu kolejkach zajmowali trzecią pozycję w tabeli, a do prowadzącego Realu Madryt tracili 5 punktów. Gospodarze chcieli za wszelką cenę udowodnić, że ostatnie słabsze występy były wypadkiem przy pracy. Od pierwszego gwizdka Barcelona miała dużą przewagę i bezlitośnie wykorzystywała błędy obrońców.

W 14. minucie Barca objęła prowadzenie. Andre Gomes dograł do Luisa Suareza, a ten pewnym strzałem pokonał Javiego Varasa. Bramkarz Las Palmas tego spotkania nie może zaliczyć do udanych, choć gdyby nie on, to zespół z Wysp Kanaryjskich przegrałby zdecydowanie wyżej. Hiszpański bramkarz zaliczył kilka świetnych interwencji, ratując swój zespół przed pogromem w pierwszej części gry.

Varas obronił między innymi strzał z rzutu wolnego Lionela Messiego i wygrał pojedynek sam na sam z Argentyńczykiem. Fatalne błędy popełniała defensywa UD Las Palmas. Do przerwy wynik nie uległ zmianie, ale kolejne bramki dla gospodarzy wisiały w powietrzu.

W 52. minucie Barcelona prowadziła już 2:0. Wówczas koszmarny błąd popełnił Varas, który po dograniu wzdłuż linii bramkowej nie zdołał chwycić piłki. Ta trafiła pod nogi niepilnowanego Messiego, który nie miał problemów ze zdobyciem gola. Pięć minut później bramkę strzelił Suarez, a asystował mu Rafinha. Chwilę później było już 4:0. Urugwajczyk ruszył z kontrą, ale jego uderzenie obronił Varas. Przy dobitce Ardy Turana nie miał już żadnych szans na skuteczną interwencję.

To było dziewięć minut, które wstrząsnęły UD Las Palmas. Goście ograniczali się głównie do defensywy i bardzo rzadko gościli pod bramką Marca-Andre ter Stegena. Z kolei Barcelona z biegiem czasu nie forsowała tempa, ale i tak zdołała podwyższyć prowadzenie. Gola zdobył Aleix Vidal, który wykorzystał podanie Paco Alcacera.

FC Barcelona - UD Las Palmas 5:0 (1:0)
1:0 - Luis Suarez 14'
2:0 - Lionel Messi 52'
3:0 - Luis Suarez 57'
4:0 - Arda Turan 59'
5:0 - Aleix Vidal 80'

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Aleix Vidal, Javier Mascherano, Samuel Umtiti, Jordi Alba - Andre Gomes (62' Ivan Rakitić), Sergio Busquets (73' Jeremy Mathieu), Rafinha - Lionel Messi, Luis Suarez (68' Paco Alcacer), Arda Turan.

UD Las Palmas: Javi Varas - Michel, Mauricio Lomes, David Garcia (34' Aythami Artiles), Helder Lopes - Jonathan Viera, Roque Mesa, Vicente Gomez (62' Mateo Garcia) - Nabil El Zhar (74' Marko Livaja), Kevin-Prince Boateng, Tana.

Żółte kartki: Mascherano, Gomes (FC Barcelona) - Lopes, Mesa, Boateng, Livaja (US Las Palmas).

W innym spotkaniu 18. kolejki Primera Division CD Leganes bezbramkowo zremisowało z Athletic Bilbao.