Serie A: parady Wojciecha Szczęsnego, błysk Piotra Zielińskiego

Wojciech Szczęsny bronił solidnie w wygranym 1:0 przez AS Roma meczu z Udinese Calcio. W 20. kolejce Serie A czyste konto zachował również Łukasz Skorupski, którego Empoli FC zremisowało 0:0 z Sampdorią Genua. Asystą błysnął Piotr Zieliński.

Getty Images / Dennis Grombkowski
AS Roma była faworytem meczu z Udinese Calcio, które pod względem wyników na własnym stadionie jest dopiero 10. siłą Serie A. Początek był potwierdzeniem typowań. Przyjezdni atakowali, mieli cztery sytuacje podbramkowe, z których wykorzystali jedną. W 12. minucie Radja Nainggolan wystartował w idealnym momencie do podania Kevina Strootmana i strzelił z powietrza do bramki.

Sytuacja wicelidera mogła zrobić się komfortowa kilka minut później. Sędzia podyktował rzut karny po zagraniu ręką Davide Faraoniego. Jedenastki nie spożytkował Edin Dzeko, który skiksował, wystrzelił piłkę w przestworza i swoim komicznym pudłem, spowodował kłopot AS Roma. Udinese Calcio uznało, że skoro i tak ma dużo szczęścia, warto zaatakować.

Dwoił się i troił Wojciech Szczęsny. Polak znalazł się tradycyjnie w podstawowym składzie AS Roma, a jego forma robi wrażenie. Szczęsny zatrzymał w świetnym stylu uderzenia Svena Kumsa oraz Rodrigo De Paula. Prowadzenie stołecznego zespołu zawisło na włosku.

Rzymianie ostudzili głowy w szatni i po rozmowie z Luciano Spallettim zaczęli kontrolować wydarzenia. Udinese Calcio nie było już równie niebezpieczne, a wprowadzony na boisko Francesco Totti potrafił utrzymać piłkę na połowie przeciwnika. Szybko zdobyte prowadzenie wystarczyło do zwycięstwa. AS Roma pozostała wiceliderem Serie A.

Poza Szczęsnym w podstawowym składzie swojego zespołu zagrali Karol Linetty (Sampdoria), Łukasz Skorupski (Empoli), Piotr Zieliński (Napoli). W "polskim meczu" w Sampdorii z Azzurimi było bezbramkowo, a to oznacza, że Skorupski kontynuuje passę i znów zachował czyste konto. Napoli sforsowało obronę Pescara Calcio na początku drugiej połowy i zwyciężyło z outsiderem 3:1. Zieliński popisał się efektowną asystą przy golu Marka Hamsika.

Cenne zwycięstwo, mimo trudnych okoliczności, odniosło Lazio Rzym. Biancocelesti wygrali 2:1 z sąsiadem w tabeli Atalantą Bergamo i powiększyli do pięciu punktów swoją przewagę w tabeli nad pokonanymi. Pierwszego gola zdobyła Atalanta. Lazio wyrównało w czasie doliczonym do pierwszej połowy, a autorem kluczowego trafienia był Ciro Immobile. Były napastnik Borussii Dortmund trafił do siatki po raz 11. w sezonie.

Udinese Calcio - AS Roma 0:1 (0:1)
0:1 - Radja Nainggolan 12'

W 18. minucie Edin Dzeko nie wykorzystał rzutu karnego. Strzelił niecelnie.

Udinese: Orestis Karnezis - Davide Faraoni, Danilo, Felipe, Samir - Seko Fofana, Sven Kums (73' Ewandro), Jakub Jankto (52' Stipe Perica) - Rodrigo De Paul, Duvan Zapata (70' Emil Hallfredsson), Cyril Thereau.

Roma: Wojciech Szczęsny - Kostas Manolas, Federico Fazio, Juan Jesus - Bruno Peres, Leandro Paredes, Kevin Strootman, Emerson Palmieri - Radja Nainggolan, Stephan El Shaarawy (63' Francesco Totti) - Edin Dzeko.

Żółte kartki: Felipe, Fofana (Udines) oraz Juan Jesus (Roma).

Sędzia: Antonio Damato.

Sampdoria Genua - Empoli FC 0:0

Lazio Rzym - Atalanta Bergamo 2:1 (1:1)