Serie A: zaskakująca porażka Juventusu Turyn. Liga będzie ciekawsza

Piłkarze Juventusu Turyn przegrali 1:2 na stadionie ACF Fiorentina i stracili trzy punkty przewagi nad innymi klubami z czołówki Serie A. Drużyna Paulo Sousy czekała na takie zwycięstwo kilka lat.

PAP/EPA / PAP/EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI
Pojedynek we Florencji nie był typowym meczem z udziałem Juventusu Turyn w Serie A. Od początku gospodarze byli równorzędnym przeciwnikiem dla mistrza Włoch. Podobnie mobilnym, wybieganym i zorganizowanym. ACF Fiorentina nie dominowała niepodzielnie, ale stwarzała sytuacje podbramkowe. Jedną wykorzystała przed przerwą, a drugą po przerwie.

W 36. minucie Federico Bernardeschi uruchomił podaniem Nikolę Kalinicia i napastnik, o którego transferze do Chin niedawno mówiono, strzelił do bramki Gianluigiego Buffona. W 53. minucie weteran skapitulował po genialnym uderzeniu Milana Badelja z dystansu. Wydawało się, że piłkę trącił po drodze Federico Chiesa, ale poleciała bezpośrednio do siatki na 2:0.

Za ataki Juventusu odpowiadali Gonzalo Higuain i Paulo Dybala. Pomagali im inni południowcy - Juan Cuadrado oraz Alex Sandro. Gorącej krwi było więc pod dostatkiem, natomiast brakowało zimnej przy wykończeniu akcji. Higuain wstrzelił się w 58. minucie, a bramka kontaktowa była jego 13. w sezonie. Do lidera klasyfikacji strzelców i rodaka Mauro Icardiego traci dwie.

Napastnicy Juventusu mieli szansę, by doprowadzić do remisu. Higuain powinien dostawić stopę do futbolówki w zamieszaniu, a Dybala wcelować między słupki, mając przed oczami Cipriana Tatarusanu. Nie zrobili tego, więc starcie zakończyło się zaskakującą porażką mistrza 1:2.

ACF Fiorentina przerwała serię pięciu porażek z rzędu z Juventusem. Na zwycięstwo ze Starą Damą u siebie czekała od października 2013 roku. Warto odnotować, że niedawno na własnym stadionie odebrała również punkty SSC Napoli. Z kolei porażka Juventusu zwiększa temperaturę walki o mistrzostwo Włoch. Turyńczycy pozostają liderami, ale w 20. kolejce stracili trzy punkty przewagi nad AS Roma, Napoli oraz Lazio Rzym.

ACF Fiorentina - Juventus Turyn 2:1 (1:0)
1:0 - Nikola Kalinić 36'
2:0 - Milan Badelj 54'
2:1 - Gonzalo Higuain 58'

Fiorentina: Ciprian Tatarusanu - Carlos Sanchez, Gonzalo Rodriguez, Davide Astori - Federico Chiesa (81' Cristian Tello), Matias Vecino, Milan Badelj, Maxi Olivera - Borja Valero (85' Josip Ilicić), Federico Bernardeschi (76' Sebastian Cristoforo) - Nikola Kalinić.

Juventus: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli (80' Mario Mandzukić), Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini - Juan Cuadrado, Sami Khedira, Claudio Marchisio (77' Tomas Rincon), Stefano Sturaro (61' Marko Pjaca), Alex Sandro - Paulo Dybala, Gonzalo Higuain.

Żółte kartki: Vecino, Chiesa, Kalinić (Fiorentina) oraz Sturaro, Chiellini, Alex Sandro, Bonucci, Dybala (Juventus).

Sędzia: Luca Banti.