Serie A: triumf Napoli na San Siro! Milan rozbity w 9 minut

SSC Napoli górą w hicie Serie A! Podopieczni Maurizio Sarriego zaliczyli piorunujący początek i pokonali na San Siro AC Milan 2:1. Piotr Zieliński spędził na boisku nieco ponad kwadrans.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA / MATTEO BAZZI
Goście weszli w mecz doskonale i po dziewięciu minutach prowadzili 2:0. Dwie asysty zanotował Dries Mertens, po którego podaniach najpierw mocnym uderzeniem do siatki trafił Lorenzo Insigne, a po chwili strzałem między nogami Gianluigiego Donnarummy wynik podwyższył Jose Callejon.

To były nokautujące ciosy, które na długo odebrały gospodarzom ochotę do gry. Milan nie do końca wiedział jak zareagować: rzucić się do szaleńczego ataku, ryzykując zabójczymi kontrami, czy jednak nieco poczekać i spokojnie budować swoje akcje. Tak czy siak miejscowi przez pół godziny byli praktycznie bezradni, a tlen podali im sami rywale. W 37. minucie kompletnie pogubili się na własnej połowie Jorginho i Lorenzo Tonelli, piłkę przejął Juraj Kucka i płaskim uderzeniem zapewnił swojej drużynie bramkę kontaktową.

Milan wreszcie poczuł krew i od początku drugiej połowy niesamowicie podkręcił tempo. Teraz to przyjezdni byli zagubieni i rozpaczliwie próbowali przerywać natarcie rywala. Już w 47. minucie Mario Pasalić mógł doprowadzić do remisu, ale główkował tylko w poprzeczkę.

Napoli ten szturm przetrwało, a z czasem zaczęło też kontrować. Obraz gry znów zaczął wyglądać nieco korzystniej dla ekipy Maurizio Sarriego, która trochę uporządkowała szyki w tyłach i mogła nawet definitywnie rozstrzygnąć losy meczu - choćby w 70. minucie, gdy Mertens przegrał pojedynek sam na sam z Donnarummą.

Na nieco ponad kwadrans przed końcem do gry wszedł Piotr Zieliński. Polak nie miał jednak wielu okazji, by się pokazać, bo Napoli przede wszystkim broniło. Ta misja się ostatecznie powiodła i goście triumfowali na San Siro 2:1. W efekcie mają tylko samo punktów co AS Roma (44) i o jeden mniej niż liderujący Juventus Turyn.

AC Milan - SSC Napoli 1:2 (1:2)
0:1 - Lorenzo Insigne 6'
0:2 - Jose Callejon 9'
1:2 - Juraj Kucka 37'

AC Milan: Gianluigi Donnarumma - Ignazio Abate, Gustavo Gomez, Gabriel Paletta, Davide Calabria, Mario Pasalić (86' M'Baye Niang), Jose Ernesto Sosa (74' Alberto Bertolacci), Juraj Kucka, Suso, Carlos Bacca (74' Gianluca Lapadula), Giacomo Bonaventura.

SSC Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Lorenzo Tonelli, Raul Albiol, Ivan Strinić, Allan (86' Marko Rog), Jorginho (61' Amadou Diawara), Marek Hamsik (74' Piotr Zieliński), Jose Callejon, Dries Mertens, Lorenzo Insigne.

Żółte kartki: Davide Calabria, Jose Ernesto Sosa, Carlos Bacca (AC Milan) oraz Dries Mertens, Ivan Strinić, Lorenzo Tonelli, Jose Callejon (SSC Napoli).

Sędzia: Gianluca Rocchi.

Chievo Werona - ACF Fiorentina 0:3 (0:1)