Bramka Roberta Lewandowskiego z Freiburgiem numerem 1 stycznia w Bundeslidze

Bramka Roberta Lewandowskiego w 91. minucie meczu z Freiburgiem została wybrana najlepszym momentem stycznia w Bundeslidze przez oficjalny kanał ligi w serwisie Youtube.com. Akcję Polaka określono mianem "błysku geniuszu".

Grzegorz Wojnarowski
PAP/EPA / RONALD WITTEK

W meczu 17. kolejki Bayern Monachium niespodziewanie długo męczył się na wyjeździe z ligowym średniakiem. Dopiero magiczny moment Lewandowskiego w doliczonym czasie gry zapewnił drużynie Carlo Ancelotti zwycięstwo.

Polski napastnik dostał podanie ze skrzydła od Francka Ribery'ego i choć był otoczony przez rywali, przyjął piłkę na klatkę piersiową, podbił prawą nogą, uderzył lewą i posłał ją w światło bramki. Bramkarz Freiburga Alexander Schwolow był bezradny.

Niemieckie media zachwycały się niezwykłym trafieniem Lewandowskiego. Ekspert telewizji Sky Dietmar Hamann błyskawicznie okrzyknął je bramką roku. A trener Freiburga Christian Streich mówił, że takie cuda potrafi wyprawiać tylko Polak i dlatego gra w Bayernie, a Bayern tak często wygrywa.

Z kolei sam "Lewy" przyznał, że widząc lecącą w powietrzu piłkę, chciał zgrać ją głową do jednego z kolegów, ale nie było nikogo, komu mógłby podać. A że to była ostatnia szansa w meczu, postanowił strzelić. I udało się, choć nie trafił dobrze w piłkę.

Całość została jednak wykonana wystarczająco dobrze, by zająć pierwsze miejsce w rankingu TOP 10 stycznia na oficjalnym kanale Bundesligi na Youtubie. Akcję Lewandowskiego nazwano "błyskiem geniuszu" polskiego napastnika.

A oto wszystkie wyróżnione przez Bundesligę wydarzenia stycznia 2017:

10. miejsce - gol Hamita Altintopa w meczu Wolfsburg - Augsburg (1:2).
9. miejsce - czerwona kartka dla Lukasa Hradecky'ego z Eintrachtu Frankfurt w 3. minucie meczu z RB Lipsk. Najszybszy wykluczenie dla bramkarza w historii Bundesligi.
8. miejsce - bramka Davida Alaby z rzutu wolnego w spotkaniu Werder Brema - Bayern Monachium (1:2).
7. miejsce - piłkarze Bayeru Leverkusen przerwali serię czterech kolejnych zmarnowanych rzutów karnych. W wygranym 3:1 meczu z Herthą Berlin z jedenastu metrów trafił Hakan Calhanoglu.
6. miejsce - najciekawsze styczniowe transfery klubów Bundesligi: Bojan Krkić (FSV Mainz), Alexander Isak (Borussia Dortmund), Paul-George Ntep (Wolfsburg), Guido Burgstaller (Schalke Gelsenkirchen).
5. miejsce - Bundesliga Winter Tour.
4. miejsce - sześć bramek 1. FC Koeln w wyjazdowym spotkaniu z Darmstadt.
3. miejsce - porażka Hoffenheim z RB Lipsk, koniec serii osiemnastu spotkań bez przegranej.
2. miejsce - pościg Borussii Moenchengladbach w meczu z Bayerem Leverkusen - od 0:2 do 3:2.
1. miejsce - bramka Roberta Lewandowskiego w 91. minucie spotkania Freiburg - Bayern (1:2).

Czy Robert Lewandowski w sezonie 2016/2017 zostanie królem strzelców Bundesligi?