Liga Europy: dwa kluby z Hiszpanii za burtą. Athletic Bilbao przegrał na Cyprze

Athletic Bilbao przegrał 0:2 na stadionie APOEL-u Nikozja i odpadł z Ligi Europy. Do najlepszej szesnastki nie awansował również inny klub z Hiszpanii Villarreal CF mimo zwycięstwa 1:0 w Rzymie.

PAP/EPA / LUIS TEJIDO

Pierwszy akt dwumeczu Athleticu Bilbao z APOEL-em Nikozja zakończył się zwycięstwem Basków 3:2, więc nie mogli zagrać na Cyprze spokojnie. Dlatego w pierwszej połowie nie murowali dostępu do własnej bramki, a atakowali, czego dowodami była przewaga w posiadaniu piłki i strzałach.

Po przerwie ruszyli gospodarze i w 10 minut zdobyli dwa gole. Ich autorami byli Pieros Sotiriou oraz Giannis Gianniotas. Athletic nie zareagował, odpadł z rozgrywek i ostatnią nadzieją Hiszpanów na zdobycie trofeum została Celta Vigo, która również ma małe szanse na awans do najlepszej szesnastki.

Z Ligi Europy wypadli piłkarze Fenerbahce i Osmanlisporu, więc Turcy mogli już liczyć tylko na awans Besiktasu Stambuł. Po zwycięstwie 3:1 na stadionie Hapoelu Beer Szewa poszedł za ciosem i w 17. minucie rewanżu dorzucił mistrzowi Izraela gola. To przesądziło ostatecznie o awansie zespołu znad Bosforu i o odpadnięciu drużyny, która była latem na zgrupowaniu w Wielkopolsce. Ostatecznie Besiktas wygrał u siebie 2:1.

AS Roma miała cztery gole przewagi po kapitalnym występie na stadionie Villarreal CF i choć szybko straciła bramkę w rewanżu po błędzie Thomasa Vermaelena, nie musiała się stresować kwestią awansu. Trener Luciano Spalletti dał odpocząć Fazio, Ruedigerowi, Nainggolanowi i Dzeko, a Wojciech Szczęsny tradycyjnie oglądał mecz w Lidze Europy z ławki rezerwowych.

Najwięcej dramaturgii było w rywalizacji Zenitu Sankt Petersburg z RSC Anderlechtem. Rosjanie, którzy przez fazę grupową przeszli jak burza, zaatakowali huraganowo w rewanżu. Prowadzili 3:0 i ten wynik premiował ich awansem po porażce 0:2 w Brukselii. Pozwolili jednak drużynie Łukasza Teodorczyka na zdobycie złotego gola w 90. minucie. Polak w tym meczu nie wystąpił.

Z Ligi Europy odpadła Legia Warszawa wskutek porażki 0:1 na stadionie Ajaksu Amsterdam.