Liga Europy: udane wyprawy Celty Vigo na wschód. Wysoka wygrana Besiktasu

Celta Vigo wygrała 2:0 na stadionie FK Krasnodar i dostała się do ćwierćfinału Ligi Europy. Jedynak z Hiszpanii wyeliminował w poprzedniej rundzie Szachtar Donieck. Awansowali również piłkarze KRC Genk i Besiktasu Stambuł.

PAP/EPA / YURI KOCHETKOV
Celta jest ostatnim przedstawicielem Primera Division w Lidze Europy. Broniąc honoru hiszpańskiego futbolu, czuje się bardzo dobrze. Na swoim stadionie wygrała 2:1 z FK Krasnodar i miała czego pilnować w rewanżu. Celta Vigo nie postanowiła jednak bronić się kurczowo i w pierwszej połowie atakowała nawet częściej niż Rosjanie. Dużo zamieszania na połowie gospodarzy robili Skandynawowie John Guidetti oraz Pione Sisto.

Celta Vigo grała na wypełnionym kibicami stadionie w Krasnodarze równie dobrze jak w rewanżu z Szachtarem. Sytuacja zmieniła się nieco w ostatnim kwadransie przed przerwą, ale była drużyna Artura Jędrzejczyka oddała tylko jedno, niebezpieczne uderzenie.

Drużyna z Hiszpanii udokumentowała dobre przygotowanie golem w 52. minucie. Hugo Mallo dopadł do piłki, choć została ona pierwotnie zablokowana i huknął na 1:0. Z dwoma golami przewagi w dwumeczu Celcie Vigo grało się jeszcze lepiej.

Po 70. minucie zmiennicy Joaozinho oraz Ricardo Laborde uderzyli blisko bramki gości, a karę za brak precyzji wymierzył Iago Aspas. Napastnik Celty uciszył Krasnodar lobem na 2:0 ponad Andrejem Sinitsynem po wymianie podań z Guidettim. Awans jedynaka z Hiszpanii stał się faktem, a z europejskimi pucharami pożegnał się zespół, w barwach którego sezon zaczął Jędrzejczyk.

W innych miastach KRC Genk powiększył do stanu 6:3 swoją zaliczkę w bratobójczej rywalizacji z KAA Gent, a Besiktas Stambuł awansował do ćwierćfinału kosztem Olympiakosu Pireus. W rewanżu wygrał wysoko 4:1.

FK Krasnodar - Celta Vigo 0:2 (0:0)
0:1 - Hugo Mallo 52'
0:2 - Iago Aspas 82'

Wynik dwumeczu: 1:4. Awans: Celta

Krasnodar: Andrei Sinitsyn - Alaksandr Martynowicz, Naldo, Andreas Granqvist, Siergiej Pietrow - Jurij Gaziński, Charles Kabore, Mauricio Pereyra (70' Ricardo Laborde) - Wiaczesław Podberezkin (46' Pawieł Mamajew), Wanderson, Viktor Claesson (60' Joaozinho).

Celta: Sergio Alvarez - Hugo Mallo, Gustavo Cabral, Andreu Fontas, Jonny Castro - Daniel Wass (74' Jozabed), Nemanja Radoja, Pablo Hernandez (86' Claudio Beauvue) - Iago Aspas (82' Facundo Roncaglia), John Guidetti, Pione Sisto.

Żółte kartki: Kabore, Gaziński, Granqvist, Wanderson (Krasnodar) oraz Radoja (Celta).

Czerwona kartka: Charles Kabore (Krasnodar) /87' - za drugą żółtą/