Bundesliga: wymęczone zwycięstwo Bayernu Monachium, przełamanie Thomasa Muellera

W meczu 25. kolejki Bundesligi Bayern Monachium pokonał na wyjeździe Borussię M'gladbach 1:0. Gola na wagę wygranej zdobył Thomas Mueller.

Łukasz Witczyk
Reuters

Bayern Monachium stał przed szansą na powiększenie przewagi nad wiceliderem - RB Lipsk - aż do trzynastu punktów. Zadanie nie było jednak łatwe, gdyż Borussia M'gladbach w ostatnich tygodniach spisuje się dużo lepiej niż w rundzie jesiennej. Gospodarze zawiesili Bayernowi wysoko poprzeczkę i monachijczycy musieli się sporo natrudzić, by znaleźć sposób na defensywę rywali.

Bayern już w pierwszej minucie mógł objąć prowadzenie, ale po strzale Arjena Robbena pewnie interweniował Yann Sommer. Następnie przez kilka minut dominowali gospodarze, ale to było wszystko, na co było stać Borussię. Bayern szybko uspokoił sytuację na boisku i kontrolował przebieg spotkania. Goście cierpliwie konstruowali swoje akcje, ale nie mogli przedrzeć się przez defensywę rywali.

Borussia broniła się niemal całym zespołem. Były momenty, że w defensywie nie było jedynie wysuniętego napastnika - Raffaela. Dwie dogodne okazje na strzelenie gola w pierwszej części gry miał Robert Lewandowski. Najpierw otrzymał podanie od Francka Ribery'ego i znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz jego strzał obronił Sommer. Z kolei w końcówce "Lewy" dobijał uderzenie Robbena, który trafił w poprzeczkę i znów górą był bramkarz gospodarzy.

Do przerwy gole nie padły, a po wznowieniu gry sytuacja nie uległa zmianie. Ponownie Bayern dłużej utrzymywał się przy piłce i szukał sposobu na defensywę rywali. To udało się dopiero w 63. minucie. Wtedy to Thiago Alcantara świetnie wypatrzył Thomasa Muellera, a ten z najbliższej odległości pokonał bezradnego Sommera. Dla Niemca był to drugi gol w tym sezonie w Bundeslidze.

Po stracie gola Borussia odkryła się i zaczęła śmielej atakować. Dobrze spisywali się jednak defensorzy Bayernu. Goście przecinali akcje i blokowali strzały przeciwników. Mistrzom Niemiec udało się utrzymać korzystny rezultat do końca spotkania, dzięki czemu są oni na dobrej drodze, by obronić tytuł.

Borussia M'gladbach - Bayern Monachium 0:1 (0:0)
0:1 - Thomas Mueller 63'

Borussia M'gladbach: Yann Sommer - Nico Elvedi, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Oscar Wendt - Patrick Herrmann (64' Thorgan Hazard), Tony Jantschke (73' Josip Drmić), Tobias Strobl, Jonas Hofmann - Andre Hahn (81' Laszlo Benes), Raffael.

Bayern Monachium: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Javi Martinez, Mats Hummels, David Alaba - Thiago Alcantara, Xabi Alonso (77' Joshua Kimmich) - Arjen Robben (85' Renato Sanches), Thomas Mueller, Franck Ribery (72' Kingsley Coman) - Robert Lewandowski.

Żółte kartki: Xabi Alonso, Javi Martinez (Bayern Monachium).

Czy Robert Lewandowski w tym sezonie zdobędzie koronę króla strzelców Bundesligi?