El. MŚ 2018: Gładka przeprawa Niemców w Baku

W Baku wszystko pod kontrolą reprezentacji Niemiec. W meczu gr. C eliminacji Mistrzostw Świata 2018 podopieczni Joachima Loewa szybko opanowali sytuację na boisku i pokonali Azerbejdżan 4:1.

Dominik Polesiński
PAP/EPA

Reprezentacja Niemiec zagrała jak zwykle. Szanowanie piłki, cierpliwe budowanie ataków i rywal zmuszony do biegania. Pełna, ani przez moment niezachwiana dominacja. Azerowie naładowani byli energią. Każdy inny wynik niż porażka byłby historycznym osiągnięciem, o którym usłyszałby cały świat. Pewnie nie tylko piłkarski. Gospodarze zastosowali wysoki, agresywny pressing, a w ich bieganiu dostrzec można było iskrę wiary w powodzenie przyjętych założeń. Starali się.

Niemcy z ambitną grą rywali szybko sobie poradzili. W pierwszej połowie zdobyli 3 gole, wszystkie po składnych akcjach. Najpierw po podaniu z lewej strony boiska z kilku metrów trafił Andre Schuerrle, później po prostopadłym podaniu i minięciu bramkarza do statystyk zapisał się Thomas Mueller, a gola do szatni pięknym strzałem głową zdobył Mario Gomez.

Reprezentacja Azerbejdżanu miała swoje "pięć minut". Stadion  im. Tofika Bachramowa w Baku oszalał, kiedy w 31. minucie Dimitrij Nazarov wykorzystał złe ustawienie defensywy i zdobył bramkę mierzonym strzałem w prawy, dolny róg. Dla Niemiec był to pierwszy stracony gol w tych eliminacjach. Drugiego tego dnia strzelić sobie nie pozwolili. Inna sprawa, że gospodarzy nie było na niego stać.

W drugiej połowie Niemcy nadal grali swoje. Zdobyli czwartego gola po atomowym uderzeniu pod poprzeczkę Andre Schuerrle i na luzie dopisali kolejne 3 punkty. Z kompletem punktów niezmiennie liderują grupie C.

Azerbejdżan:
 Kamran Agajew - Pavlo Paszajew, Badavi Husejnow, Rashad Sadygow, Magomed Mirzabekow, Gara Garajew, Rashid Amirgulijew (87' Eddy Israfilov), Javid Husejnow, Afran Ismajłow (81' Ruslan Qurbanov), Dimitrij Nazarov, Ramil Szadajew (67' Deniz Yilmaz).

Niemcy: Bernd Leno - Joshua Kimmich, Benedikt Hoewedes, Mats Hummels, Jonas Hector, Sami Khedira, Toni Kroos (89' Sebastian Rudy), Andre Schuerrle, Julian Draxler (84' Leroy Sane), Thomas Mueller, Mario Gomez (61' Mesut Oezil). Żółte kartki: Khedira, Hoewedes (Niemcy). Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).