El. MŚ 2018: Brazylia nie do zatrzymania. 3:0 i awans do mistrzostw świata

Reprezentacja Brazylii wygrała 3:0 z Paragwajem w 14. kolejce eliminacji do mistrzostw świata. To dziewiąta wygrana z rzędu mistrza olimpijskiego, dzięki której zapewnił sobie awans. Ważny komplet punktów zdobyli Chilijczycy w meczu z Wenezuelą.

Piłkarze reprezentacji Brazylii Getty Images / Jim Rogash / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Brazylii
Canarinhos zawiesili sobie poprzeczkę wysoko grą i wynikami pod wodzą nowego selekcjonera. Dlatego trzeba powiedzieć, że w pierwszej połowie z Paragwajem zagrali przeciętnie. Solowe rajdy Neymara nie robiły dużego wrażenia na Guarani, a inni reprezentanci Brazylii pochowali się za rywalami. Gospodarze mieli szczęście, że zdobyli gola przed przerwą po pierwszej, klasowej akcji Philippe'a Coutinho i Paulinho. Pierwszy huknął płasko z 18. metra po odegraniu piętą pomocnika Guangzhou Evergrande.

Druga połowa wyraźnie lepsza w wykonaniu lidera eliminacji. Zdobył w niej dwa gole, zmarnował rzut karny, a jedno jego trafienie do bramki nie zostało uznane. Popisowa była akcja poprzedzająca gola na 3:0. Została zainicjowana przez Coutinho, przyspieszona przez autora dwóch asyst Paulinho i zakończona podcinką przez Marcelo. Kolejne, wysokie zwycięstwo Brazylii to dziewiąte z rzędu, dzięki któremu jest pierwszą reprezentacją pewną awansu do mistrzostw świata!

Kapitan Paragwaju zasugerował sędziemu, by zakończył mecz przed upływem doliczonego czasu. Guarani mieli już dość i rzucili ręcznik. Bramka stracona w niezłej, pierwszej połowie podcięła im skrzydła. Przez 90 minut nie oddali nawet celnego strzału, a grając tak w ofensywie, nie mogli marzyć o wyrównaniu. Najbliżej zdobycia gola był Derlis Gonzalez, ale mając przed oczami tylko Alissona, nie trafił w jego bramkę.

Reprezentacja Chile wykonała zadanie obowiązkowe i wygrała 3:1 z Wenezuelą. Najlepsza drużyna dwóch poprzednich turniejów Copa America świetnie rozpoczęła spotkanie. Alexis Sanchez uderzył perfekcyjnie z rzutu wolnego, a do wyniku 3:0 doprowadził 36-letni Esteban Parades. Napastnik, który nigdy nie grał w Europie, znalazł się niespodziewanie w podstawowym składzie i wypełnił powierzone mu zadania.

Mimo wysokiego prowadzenia La Roja podenerwowali się trochę w drugiej połowie. Jose Salomon Rondon zmniejszył ich prowadzenie, a następnie sędzia nie uznał Wenezueli potencjalnie kontaktowego gola.

Chile wskoczyło na miejsce premiowane awansem kosztem Ekwadoru, który przegrał 0:2 z Kolumbią. Gole w tym meczu zdobyli James Rodriguez oraz Juan Cuadrado.

Tylko przez cztery minuty reprezentacja Urugwaju prowadziła w dynamicznym meczu z Peru. W 30. minucie gola dla niej zdobył Carlos Sanchez. Podrażnił w ten sposób najlepszego strzelca gospodarzy Jose Paolo Guerrero. Były napastnik Bayernu Monachium wyrównał sam, zostawiając w blokach Diego Godina, a przy golu na 2:1 dla Peru asystował Edisonowi Floresowi. Urugwaj przegrał dwa mecze w kończącej się przerwie reprezentacyjnej i stracił pozycję wicelidera na rzecz Kolumbii.

Wstydu na stadionie przedostatniej w tabeli Boliwii najedli się reprezentanci Argentyny. Albicelestes nie poradzili sobie bez kapitana Lionela Messiego i przegrali 0:2. Pierwszego gola stracili po strzale Juana Arce, a drugiego wskutek uderzenia Marcelo Martinsa Moreno. Na boisku w końcówce meczu byli Angel Di Maria, Sergio Aguero i Ever Banega, ale nie byli w stanie podkręcić tempa na wysokości 3637 metrów. Niemoc Argentyny w Boliwii trwa od 2005 roku, a wskutek potknięcia spadła na lokatę barażową.

14. kolejka eliminacji:

Brazylia - Paragwaj 3:0 (1:0)
1:0 - Philippe Coutinho 34'
2:0 - Neymar 64'
3:0 - Marcelo 86'

W 53. minucie Neymar (Brazylia) nie wykorzystał rzutu karnego. Antony Silva obronił.

Brazylia: Alisson - Fagner, Marquinhos (46' Thiago Silva), Joao Miranda, Marcelo - Casemiro - Philippe Coutinho (87' Willian), Renato Augusto, Paulinho, Neymar - Roberto Firmino (87' Diego Souza).

Paragwaj: Antony Silva - Bruno Valdez, Paulo Da Silva, Diego Veron, Junior Alonso - Hernan Perez, Cristian Riveros, Rodrigo Rojas, Miguel Almiron (46' Oscar Romero) - Cecilio Dominguez (77' Angel Romero), Derlis Gonzalez (56' Federico Santander).

Żółte kartki: Valdez, Rojas (Paragwaj).

Sędzia: Victor Carrillo (Peru).

Chile - Wenezuela 3:1 (3:0)
1:0 - Alexis Sanchez 5'
2:0 - Esteban Paredes 7'
3:0 - Esteban Paredes 22'