Puchar Włoch: Lazio Rzym w finale. Trzy fronty, zero trofeów AS Roma

Zdjęcie okładkowe artykułu: Reuters / MAX ROSSI /
Reuters / MAX ROSSI /

Lazio Rzym przegrało 2:3 w Derbach Della Capitale z AS Roma, ale dzięki przewadze z pierwszego meczu, awansowało do finału Pucharu Włoch. Wojciech Szczęsny był przez cały mecz na ławce rezerwowych.

W tym artykule dowiesz się o:

Ten sam stadion, ta sama godzina, ale rewanż w wiecznym mieście wyglądał inaczej niż pierwsze spotkanie. AS Roma nie miała już czasu na kalkulowanie i rzuciła się do ataku. Lazio Rzym miało dwa gole zaliczki z 1 marca i postanowiło grać ostrożnie. Momentami drużyna Simone Inzaghiego stała w ośmiu we własnym polu karnym, ale broniła się skutecznie i wyczekała na swój moment, by odpowiedzieć.

Prowadzenie Biancocelestim dał Sergej Milinković-Savić w 37. minucie. Serb przyczaił się w polu karnym i dobił piłkę do siatki po interwencji Alissona, który zatrzymał uderzenie Ciro Immobile. Brazylijczyk tradycyjnie zastępował w meczu pucharowym Wojciecha Szczęsnego.

Milinković-Savić otworzył też wynik poprzednich Derbów Della Capitale. Włoska prasa przygotowała niedawno zestawienie wartości piłkarzy Lazio. Pomocnik z Serbii był tym Biancocelestim, którego wzrosła najbardziej po ostatnich, nadspodziewanie dobrych wynikach zespołu.

Skoro o pieniądzach mowa, równie cennym piłkarzem Lazio jest Ciro Immobile. W weekend zdobył 20. gola w sezonie i aktywował premię zapisaną w kontrakcie. Nie spoczął na laurach i we wtorek znów trafił do siatki. W 56. minucie Ciro Immobile miał mnóstwo miejsca oraz czasu, by wygrać pojedynek jeden na jednego z Alissonem. Autorzy goli dla Lazio w obu meczach derbowych byli tacy sami, ale w rewanżu trafiali nie tylko oni.

Problem w tym, że AS Roma zdobywała swoje gole, gdy potrzebowała do awansu czterech. W 43. minucie Stephan El Shaarawy przymierzył z bliska, a w 66. minucie uderzenie "Faraona", które trafiło w słupek, dobił Mohamed Salah. Zrobiło się 2:2, Giallorossi jeszcze poderwali się do ataku, choć z każdą minutą było coraz pewniejsze, że walczą o wygranie rewanżu, a nie dwumeczu. Plan minimum AS Roma wykonała dzięki trafieniu Salaha na 3:2 w 90. minucie.

Lazio, które 1 marca przejęło panowanie w wiecznym mieście po czterech latach, czeka na swojego przeciwnika w finale. Po półmetku dwumeczu Juventus Turyn prowadzi 3:1 z SSC Napoli.

Trener Luciano Spalletti opuszczał stadion z kwaśną miną. Jego drużyna zagrała w tym sezonie w czterech rozgrywkach i najpewniej nie zdobędzie żadnego trofeum. Pozostała jej minimalna szansa na mistrzostwo Włoch.

AS Roma - Lazio Rzym 3:2 (1:1) 0:1 - Sergej Milinković-Savić 37' 1:1 - Stephan El Shaarawy 43' 1:2 - Ciro Immobile 56' 2:2 - Mohamed Salah 66' 3:2 - Mohamed Salah 90'

Wynik dwumeczu: 3:4. Awans: Lazio

Roma: Alisson - Antonio Ruediger, Kostas Manolas, Juan Jesus (46' Bruno Peres), Emerson Pamieri - Radja Nainggolan, Leandro Paredes (81' Francesco Totti), Kevin Strootman - Stephan El Shaarawy (71' Diego Perotti), Edin Dzeko, Mohamed Salah.

Lazio: Thomas Strakosha - Bastos, Stefan de Vrij (46' Wesley Hoedt), Wallace - Dusan Basta, Sergej Milinković-Savić, Lucas Biglia (71' Alessandro Murgia), Senad Lulić, Jordan Lukaku - Felipe Anderson (57' Balde Diao Keita), Ciro Immobile.

Żółte kartki: Nainggolan, Dzeko, Paredes, Perotti (Roma) oraz Anderson, Lukaku (Lazio).

Sędzia: Nicola Rizzoli.

Czy Lazio Rzym zagra w finale Pucharu Włoch z Juventusem Turyn?