Borussia - Monaco: zryw to zbyt mało. Francuzi wykorzystali ospałą grę gospodarzy. Koszmarna pomyłka Łukasza Piszczka

AS Monaco bliżej półfinału Ligi Mistrzów. Podopieczni Leonardo Jardima wygrali w Dortmundzie z Borussią 3:2. Koszmarny błąd przy trzecim straconym golu popełnił Łukasz Piszczek. Udany występ zaliczył Kamil Glik.

Dominik Polesiński
PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL

Ten mecz przeszedł do historii inaczej niż miał w planach. Zbyteczne były piękne gole, spektakularne pojedynki, czy pożądana przez fanów futbolu boiskowa dramaturgia. We wtorkowy wieczór ktoś postanowił wstrząsnąć piłkarskim światem. Blisko hotelu i autokaru Borussii Dortmund zdetonowano ładunki, mające zrobić krzywdę zawodnikom. Ucierpiał obrońca Marc Bartra. Spotkanie rozegrano następnego dnia, ale o piłkarskim święcie nie mogło być mowy.

12 kwietnia Signal Iduna Park w Dortmundzie był najlepiej strzeżonym miejscem na ziemi. Policjanci z karabinami, opancerzone wozy, a nawet drony. Wszyscy zostali postawieni w stan wyjątkowej czujności. Gdyby ktoś schował pod krzesełkiem igłę, zostałby znaleziona. Pilnowano, by "źli ludzie" ponownie nie dali o sobie znać.

Gospodarze wyszli walczyć o poważną stawkę, jaką jest półfinał Ligi Mistrzów, ale trudno im było skupić się na futbolu. To nie była dynamicznie grająca Borussia jaką zazwyczaj ogląda się w Dortmundzie, a AS Monaco korzystało ze słabszej dyspozycji rywala.

Minął kwadrans i Francuzi szykowali się do wykonania "jedenastki". Kylian Mbappe Lottin uciekł Sokratisowi Papastathopoulosowi, a Grek we własnym polu karnym powalił młodziana na ziemię. Do piłki podszedł Fabinho. Ten, który z 15 poprzednich rzutów karnych wykorzystał wszystkie. Każda seria ma jednak swój koniec. Brazylijski "pewniak" nie wytrzymał ciśnienia i uderzył niecelnie, obok lewego słupka.

"Opłakiwanie" zmarnowanej szansy trwało zaledwie kilka minut, a później przyjezdni poszli za ciosem, wypracowując do przerwy dwubramkowe prowadzenie. Pierwszy gol padł ze spalonego. Po podaniu od Thomasa Lemara piłkę do siatki kolanami skierował Kylian Mbappe Lottin. Ofsajd umknął uwadze włoskiego sędziego, który do tej pory nie popełniał błędów.

Drugi gol był podsumowaniem kiepskiej gry Borussii w pierwszej połowie. Gospodarzom nic nie wychodziło. Nie wyszło i Svenowi Benderowi. Po centrze z lewej flanki obrońca starał się wybić piłkę "szczupakiem", ale zamiast uprzedzić rywala wyręczył go i pokonał własnego bramkarza. Żółto-czarni przegrywali 0:2 i miało się wrażenie, że są nieobecni.

Borussia pierwszy celny strzał na bramkę oddała w 56 minucie. Nie była to soczysta piłka posłana gdzieś przy słupku, a lekkie podanie do Danijela Subasicia. O dziwo ta anemiczna próba przyniosła pobudkę! Jakby ktoś wcisnął na pilocie przycisk odpowiedzialny za aktywację ataku. Minutę później miejscowi złapali kontakt po strzale z bliska Ousmane Dembele i nadal parli do przodu.

Zryw gospodarzy trwał około 20 minut, ale mimo kilku okazji nie udało się wyrównać. Niestety, w 79. minucie koszmarny błąd popełnił Łukasz Piszczek, zagrywając w poprzek boiska. Futbolówkę przejął Mbappe Lottin i w sytuacji sam na sam pokonał Romana Burkiego strzałem w prawy górny róg.

Borussia w pierwszej połowie myślami była przy wydarzeniach z zeszłego dnia. Chwile grozy jakie przeżyli piłkarze odbiły się na ich postawie. W drugiej odsłonie podopieczni Thomasa Tuchela podjęli walkę i do Monaco udadzą się po odrobienie jednobramkowej straty. Dokładnie tak, bowiem w końcowych minutach drugiego gola zapewnił swojej drużynie Shinji Kagawa.

Łukasz Piszczek i Kamil Glik rozegrali pełne 90 minut. Lepsze wrażenie pozostawił po sobie stoper AS Monaco, który w kilku sytuacjach interweniował po profesorsku.

Borussia Dortmund - AS Monaco 2:3 (0:2)
0:1 - Kylian Mbappe Lottin 19'
0:2 - Sven Bender (sam.) 35'
1:2 - Ousmane Dembele 57'
1:3 - Kylian Mbappe Lottin 79'
2:3 - Shinji Kagawa 84'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Matthias Ginter, Sokratis Papastathopoulos, Sven Bender (46' Nuri Sahin), Łukasz Piszczek, Shinji Kagawa, Julian Weigl, Marcel Schmelzer (46' Christian Pulisić), Ousmane Dembele, Raphael Guerreiro, Pierre-Emerick Aubameyang.

AS Monaco: Danijel Subasić - Almamy Toure, Kamil Glik, Jemerson, Andrea Raggi, Bernardo Silva (66' Nabil Dirar), Fabinho, Joao Moutinho, Thomas Lemar, Radamel Falcao (85' Valere Germain), Kylian Mbappe Lottin.

Żółte kartki: Papastathopoulos, Ginter (Borussia) oraz Jemerson, Lemar, Dirar, Fabinho, Subasić (Monaco).