Górnik - Zagłębie: Fidziukiewicz bohaterem, koniec marzeń zabrzan

W zaległym meczu Nice I ligi Górnik Zabrze przegrał u siebie z Zagłębiem Sosnowiec 1:2. Gole dla gości zdobyli Konrad Michalak i Michał Fidziukiewicz. Dla Górnika trafił Łukasz Wolsztyński.

Łukasz Witczyk
WP SportoweFakty / Roksana Bibiela

Dla obu ekip mecz ten miał bardzo dużą stawkę. Zagłębie w tym roku prezentuje zmienną formę, a triumf w Zabrzu podbudowałby sosnowiczan. Górnik nie mógł sobie jednak pozwolić na porażkę, gdyż praktycznie zamknęłaby ona zabrzanom drogę do walki o awans do Lotto Ekstraklasy. Do tego dochodził smak śląsko-zagłębiowskiej rywalizacji. Triumf to nie tylko dodatkowe trzy punkty, ale również prestiż.

Mecz idealnie rozpoczął się dla sosnowieckiego zespołu. Michał Fidziukiewicz dograł do Konrada Michalaka. Ten wpadł w pole karne rywali i precyzyjnym strzałem pokonał zaskoczonego Tomasza Loskę. Po zdobyciu gola Zagłębie cofnęło się do defensywy i słono za to zapłaciło.

W 20. minucie zabrzanie doprowadzili do wyrównania. Po dośrodkowaniu Rafała Kurzawy z rzutu rożnego do piłki i wyskoczył Łukasz Wolsztyński i strzałem głową wpakował ją do siatki. Gospodarze wciąż przeważali, a Zagłębie odgryzało się groźnymi kontrami. Do końca pierwszej połowy gole już nie padły, choć blisko zdobycia goli byli Denis Janco i Rafał Kurzawa.

Po przerwie zabrzanie byli aktywniejsi, ale obie drużyny dobrze grały w defensywie, nie pozwalając swoim rywalom na wiele i powstrzymując kolejne akcje. Z biegiem czasu tempo gry siadło, żadna z drużyn nie chciała podjąć ryzyka i ruszyć do frontalnych ataków, by nie nadziać się na kontratak przeciwnika.

Bliżej zdobycia gola byli gospodarze, którzy w 81. minucie ponownie mogli trafić po stałym fragmencie gry. Znów dośrodkowywał Kurzawa, strzelał Dani Suarez, ale piłkę zmierzającą do siatki wybił Żarko Udovicić. Zagłębie do końca broniło się całym zespołem, ale zdołało zadać nokautujący cios. Tomasz Nowak dograł do Fidziukiewicza, a ten nie dał najmniejszych szans Losce.

Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec 1:2 (1:1)
0:1 - Konrad Michalak 5'
1:1 - Łukasz Wolsztyński 20'
1:2 - Michał Fidziukiewicz 89'

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Bartosz Kopacz, Dani Suarez, Rafał Kosznik - Łukasz Wolsztyński (78' Rafał Wolsztyński), Szymon Matuszek, Denis Janco (54' Dawid Plizga), Rafał Kurzawa - Davyd Ledecky (63' Maciej Ambrosiewicz), Igor Angulo.

Zagłębie Sosnowiec: Wojciech Fabisiak - Konrad Budek, Arkadiusz Najemski, Kamil Wiktorski, Żarko Udovicić - Sebastian Milewski (60' Łukasz Matusiak), Łukasz Bogusławski - Konrad Michalak (90' Dawid Ryndak), Tomasz Nowak, Wojciech Łuczak (72' Robert Bartczak) - Michał Fidziukiewicz.

Żółte kartki: Sebastian Milewski, Łukasz Matusiak, Tomasz Nowak (Zagłębie Sosnowiec.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).