Liga Europy: magiczny awans Ajaksu Amsterdam. Konkurs rzutów karnych w Stambule

Ajax Amsterdam awansował do półfinału Ligi Europy pomimo porażki 2:3 z Schalke 04 Gelsenkirchen. Sukces zapewnił sobie pomimo czerwonej kartki w 110. minucie. O awansie Olympique Lyon zdecydowały rzuty karne. Jedenastkę wykorzystał Maciej Rybus.

PAP/EPA / PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Ajax Amsterdam wygrał 2:0 w pierwszym meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen. Zaliczka była spora, a mimo to wicemistrzowi Holandii zrobiło się gorąco w rewanżu. Ciepło było już w 3. minucie. Max Meyer mógł dać prowadzenie gospodarzom, gdyby strzelił kilka centymetrów w lewo, a nie w słupek. Gospodarze gola nie zdobyli, a Ajax wrócił na dłuższą chwilę do tego, co było dobre w jego grze w Amsterdamie. W 24. minucie był blisko trafienia do bramki z przewrotki.

Po przerwie Schalke zaatakowało raz jeszcze i tym razem szczęście było po stronie Niemców. Między 53. a 56. minutą zdobyli dwa gole i odrobili całą stratę ze stolicy Holandii. Obrona Ajaksu rozsypała się przed celnymi uderzeniami Leona Goretzki oraz Guido Burgstallera.

Ajax przystąpił do dogrywki w dziesięciu. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę dostał Joel Veltman. Miała ona podziałać jak płachta na byka na drużynę z Gelsenkirchen. Gola zdobyła w 101. minucie za sprawą Daniela Caligiuriego i już "witała się z gąską w ogródku". Tymczasem osłabiony Ajax zaimponował hartem ducha i zapewnił sobie awans golem w 110. minucie.

Besiktas Stambuł rozpoczął mecz na własnym stadionie podobnie jak tydzień temu spotkanie w Lyonie. Na prowadzenie wyszedł dzięki płaskiemu uderzeniu Talisci. Z wyniku premiującego awansem gospodarze cieszyli się przez sześć minut. Akcję podrażnionego Olympique zakończył lobem Alexandre Lacazette i po pierwszej połowie było 1:1. Wynik pozostawał na styku i jeden fałszywy ruch groził odpadnięciem z Ligi Europy.

Besiktas musiał zaryzykować i dzięki odważnym atakom zmusił pogromcę AS Roma do błędu. Ponownie drogę do bramki znalazł Talisca w 58. minucie, a wynik 2:1, pół godziny później zmusił sędziego do zarządzenia dogrywki.

Lepszego w dwumeczu wyłonił konkurs rzutów karnych. Jedenastki lepiej wykonali piłkarze Olympique Lyon. Jedną z nich wykorzystał Maciej Rybus.

Celta Vigo broni honoru Primera Division. Za nią trzeci wygrany dwumecz w Lidze Europy. Wszystkie kończyła na wyjeździe. Po pokonaniu Szachtara Donieck oraz FK Krasnodar poradziła sobie z KRC Genk. Po zwycięstwie 3:2 na własnym stadionie zremisowała 1:1 w Belgii.

Bramka Marcusa Rashforda w 107. minucie zdecydowała o awansie Manchester United kosztem RSC Anderlechtu. Drużyna z Belgii zagrała najlepsze w swojej historii zawody w Anglii, a mimo to nie wydarła przepustki do półfinału. Przy golu dla Anderlechtu asystował Łukasz Teodorczyk, który został zmieniony w 79. minucie na Isaaca Kiese Thelina. W tym momencie siła rażenia zespołu spadła, a karę za zbyt zachowawczą grę wymierzył Rashford. Meczu nie dokończył z powodu kontuzji Zlatan Ibrahimović.