Ligue 1: AS Monaco górą w hicie, asysta Kamila Glika!

W hicie 34. kolejki Ligue 1 AS Monaco pokonało Olympique Lyon 2:1 i powróciło na pozycję lidera. Kamil Glik asystował przy pierwszej bramce!

Szymon Mierzyński
PAP/EPA
To było ostatnie duże wyzwanie ekipy Leonardo Jardima w obecnym sezonie i pierwsze minuty wskazywały, że półfinalista Ligi Mistrzów może stracić punkty. Les Gones zaczęli ze sporym animuszem i postawili rywalowi twardy opór. Efekt był taki, że gra dość długo toczyła się głównie w środku pola.

Nadszedł jednak ostatni kwadrans pierwszej połowy, w którym goście podkręcili tempo i rozstrzygnęli losy rywalizacji. Pierwszego gola wypracował Kamil Glik, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego tak zgrał piłkę do Radamela Falcao, że Kolumbijczykowi pozostało tylko dopełnić formalności. Druga bramka to natomiast dzieło Kyliana Mbappe Lottina, który świetnie zwiódł w polu karnym Mouctara Diakhaby'ego i pokonał Anthony'ego Lopesa strzałem z ostrego kąta.

Podopieczni Leonardo Jardima mieli w garści komfortowy wynik, jednak nie trwało to zbyt długo, bo po przerwie gospodarze pokazali ambicję i zdołali jeszcze postraszyć faworyta. Już w 51. minucie padł gol kontaktowy, gdy Lucas Tousart mocną główką wykończył centrę Memphisa Depaya. Ten drugi był zresztą bardzo aktywny. Egzekwował stałe fragmenty, chętnie brał na siebie ciężar rozgrywania, lecz tak jak kolegom, brakowało mu dokładności.

Monaco nie miało wielkich kłopotów z utrzymaniem skromnego prowadzenia do końca i zainkasowało pełną pulę, dzięki czemu wróciło na fotel lidera. Teraz ma 80 pkt. - tyle samo co Paris Saint-Germain - i do rozegrania zaległy mecz z AS Saint-Etienne.

W niedzielę do podstawowego składu Olympique wrócił Maciej Rybus i zaliczył niezły występ. Uniknął indywidualnych błędów i kilka razy pokazał się w ofensywie.

Olympique Lyon - AS Monaco 1:2 (0:2)
0:1 - Radamel Falcao 36'
0:2 - Kylian Mbappe Lottin 44'
1:2 - Lucas Tousart 51'

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Rafael da Silva, Nicolas N'Koulou, Mouctar Diakhaby, Maciej Rybus, Jordan Ferri (78' Maxime Gonalons), Lucas Tousart, Sergi Darder (78' Houssem Aouar), Maxwel Cornet, Jean Philippe Mateta (72' Mathieu Valbuena), Memphis Depay.

AS Monaco: Danijel Subasić - Fabinho, Kamil Glik, Jemerson, Andrea Raggi, Nabil Dirar, Bernardo Silva, Tiemoue Bakayoko, Thomas Lemar, Radamel Falcao (86' Joao Moutinho), Kylian Mbappe Lottin (80' Valere Germain).

Żółte kartki: Jordan Ferri, Rafael da Silva (Olympique Lyon) oraz Thomas Lemar (AS Monaco).

Sędzia: Benoit Bastien.