Znamy pierwszego spadkowicza w Hiszpanii. Koniec świetnej passy Valencii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP /  /
PAP / /

Już na 4 kolejki przed końcem sezonu wiadomo, że Osasuna Pampeluna pożegna się z rozgrywkami Primera Division. Ekipa z Nawarry tylko przez jeden rok utrzymała się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W 34. kolejce Primera Division Osasuna Pampeluna poległa z Barceloną aż 1:7. Godzinę później okazało się, że ekipa z Nawarry nie ma już matematycznych szans na utrzymanie. Swój mecz wygrał bowiem znajdujący się tuż nad strefą spadkową Leganes.

Osasuna do najwyższej klasy rozgrywkowej powróciła w poprzednie lato. W sezonie zasadniczym zajęła dopiero 6. miejsce i awans wywalczyła po dwóch zwycięskich dwumeczach w play-offach.

Osasuna od początku sezonu pokazywała, że nie ma ekipy na poziomie Primera Division. Premierowe zwycięstwo odniosła w połowie października, a na pierwszą wygraną u siebie kibice czekali aż do 9 kwietnia! W ciągu sezonu doszło również 2 razy do zmiany trenera - Enrique Martina zastąpił Joaquin Caparros, a tego już po 2 miesiącach Petar Vasilijević.

O uniknięcie 2 pozostałych miejsc spadkowych walczą jeszcze 4 drużyny. Jedną nogą w II lidze są już Granada i Sporting Gijon, a pewni swego nie mogą być jeszcze CD Leganes i Deportivo La Coruna. Pierwsi z nich pokonali w środowy wieczór Las Palmas 3:0 i mają 6 punktów przewagi nad strefą spadkową.

Od połowy lutego Valencia na własnym boisku zanotowała 5 zwycięstw i 2 remisy, choć na Mestalla przyjeżdżały m.in. zespoły Realu Madryt, Sevilli czy Athletic. Świetna passa została przerwana w starciu z Realem Sociedad. Baskowie prowadzili już po 30 sekundach i samobójczym trafieniu bramkarza Diego Alvesa. Później rzut karny karny wykorzystał Willian Jose, a po przerwie rezultat na 3:0 podwyższył Mikel Oyarzabal.

Wydawało się, że wynik meczu jest już przesądzony, ale w ciągu 4 minut gole zdobyli Nani oraz Simone Zaza i niespodziewanie kibice byli świadkami bardzo emocjonującej końcówki. Mimo wielkiego naporu, gospodarze nie zmienili już losów spotkania i przegrali 2:3.

CD Leganes - UD Las Palmas 3:0 (0:0) 1:0 - Luciano 55' 2:0 - Guerrero 59' 3:0 - Luciano (k.) 61'

Valencia CF - Real Sociedad 2:3 (0:2) 0:1 - Diego Alves (sam.) 1' 0:2 - Willian Jose (k.) 30' 0:3 - Mikel Oyarzabal 65' 1:3 - Nani (k.) 68' 2:3 - Simone Zaza 72'

Czy Valencia w przyszłym sezonie wywalczy sobie miejsce w europejskich pucharach?