El. MŚ: koncert Cristiano Ronaldo

Łotwa nie potrafiła zatrzymać mistrzów Europy. Portugalia pewnie wygrała w Rydze 3:0 po golach zdobywanych przez Cristiano Ronaldo i Andre Silvę.

Michał Piegza
PAP/EPA
Na półmetku eliminacji Portugalczycy byli wiceliderami grupy i musieli gonić Szwajcarów. Łotysze z trzema punktami szans na awans już nie mają. Jednak to gospodarze w pierwszym minutach siali zagrożenie pod bramką mistrzów Europy. Jednak konkretnych strzałów brakowało.

Goście dali poszaleć rywalom i po kwadransie zaczęli uzyskiwać przewagę. W bramce Łotyszy Andris Vanins udowadniał, że jest w bardzo dobrej formie. Golkiper zespół uratował od utraty gola dwukrotnie. Najpierw po strzale Cristiano Ronaldo sprzed pola karnego "wyjął" piłkę z okienka (23. minuta). Z kolei trzynaście minut później płaski strzał Portugalczyka ponownie na róg wybił Vanins.

W końcówce pierwszej części mistrzowie Europy uzyskali wyraźną przewagę i cztery minuty przed przerwą zdobyli gola. Po dośrodkowaniu Jose Fonte uderzył głową w słupek, a Ronaldo dobił piłkę do siatki z metra. Uczynił to efektownie "szczupakiem".

Po zmianie stron goście nie pozwalali rywalom na zbyt wiele. Szanse na podwyższenie wyniku marnował aktywny Ronaldo. W końcu jednak CR7 zdobył kolejnego gola. W 63. minucie po dośrodkowaniu Ricardo Quaresmy i niefortunnym trąceniu piłki przez obrońcę, Cristiano Ronaldo z bliska wbił piłkę do siatki.

Cztery minuty później padła kolejna bramka. Strata Łotyszy przed polem karnym, szybkie rozegranie piłki przez Portugalczyków. Ronaldo do Andre Silvy, a ten pewnie do siatki w sytuacji sam na sam.

Po trzecim trafieniu dla mistrzów Europy gospodarzom odechciało się grać i marzyli już o końcu gry. Portugalczycy zadowoleni wysokim prowadzeniem nie szturmowali z taką pasją bramki Vaninsa. Hat trick powinien ustrzelić Ronaldo, jednak w 78. minucie zmarnował dogodną okazję.

Łotwa - Portugalia 0:3 (0:1)
0:1 - Ronaldo 41'
0:2 - Ronaldo 63'
0:3 - Silva 67'

Łotwa: Andris Vanins - Vitalijs Jagodinskis, Nikita Kolesovs, Kaspars Gorkss, Vitalijs Maksimenko - Jevgenijs Kazacoks (72' Edgars Vardanjans), Olegs Laizans, Glebs Kluskins (62' Davis Indrans), Aleksandrs Solovjovs - Valerijs Sabala - Davis Ikaunieks (68' Deniss Rakels).

Portugalia: Rui Patricio - Cedric Soares (71' Nelson Semedo), Bruno Alves, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho, William Carvalho, Andre Gomes - Gelson Martins (57' Ricardo Quaresma), Andre Silva (80' Nani), Cristiano Ronaldo.

Żółte kartki: Kluskins, Laizans (Łotwa) oraz Martins, Quaresma (Portugalia).

Sędzia: Istvan Kovacs (Rumunia).