Liga Europy: siedem goli potencjalnego rywala Lecha, dwa Andrieja Arszawina

FK Haugesund wygrał 7:0 z Coleraine FC w I rundzie eliminacji Ligi Europy. To najwyższe zwycięstwo dnia. Dwa gole strzelił Andriej Arszawin, świetny pościg przeprowadził Beitar Jerozolima, a w Walii trwa seria kompromitacji.

Andriej Arszawin Expa/Newspix.pl / Norbert Barczyk / Andriej Arszawin
Nie rozczarowali przedstawiciele Lotto Ekstraklasy. Jagiellonia Białystok wraca z zaliczką 1:0 z Gruzji. Jedynego gola w meczu z Dinamem Batumi strzelił Cillian Sheridan. Jeszcze milszy wieczór zapewnili swoim kibicom piłkarze Lecha Poznań, którzy pokonali 4:0 Pelister Bitola.

Arka Gdynia przystąpi do rywalizacji w III rundzie. W II będzie niemal na pewno Lech Poznań, którego przeciwnikiem zostanie FK Haugesund. Norweska drużyna strzelała gola średnio co 10 minut w meczu z Coleraine FC i po 71 minutach prowadziła 7:0. Pozostało jej przypilnować prowadzenia i do Irlandii Północnej poleci jak na sparing.

Pierwszy gwizdek w Lidze Europy wybrzmiał w Armenii. Daleki wyjazd udał się piłkarzom ND Gorica. Drużyna ze Słowenii zwyciężyła 2:0, choć oddała przez 90 minut tylko dwa celne uderzenia. Perfekcyjną skutecznością zaimponował Rifet Kapić. Już w 15. minucie młodzieżowiec trafił efektownie do bramki zza pola karnego, a po przerwie pomógł mu rykoszet.

Dobrze bawili się Andriej Arszawin i spółka z Kajratu Ałmaty w meczu z Atlantasem Kłajpeda. Na przerwę zeszli z prowadzeniem 4:0, a były pomocnik Arsenalu strzelił dwa gole. W 30. minucie na boisko wszedł z ławki rezerwowych Ivo Ilicević, nie zdążył wykonać kilku sprintów i już zdobył swoją bramkę. Po przerwie dorzucił drugą i zarazem ustalił wynik spotkania na 6:0 dla klubu z Kazachstanu.

Spośród drużyn znanych od lat na europejskiej arenie najlepiej zaprezentował się FC Midtjylland. Klub z Danii rozbił 6:1 Derry City z Irlandii Północnej. Siedem bramek padło również w meczu Beitaru Jerozolima, ale było to bardziej wyrównane starcie. Do 88. minuty przegrywał 1:3 z Vasasem Budapeszt, ale nie zwiesił głów i dzięki fenomenalnemu pościgowi odwrócił wynik na 4:3 w doliczonym czasie.

Swoje chwile radości mieli miłośnicy futbolu w Luksemburgu i Liechtensteinie. CS Fola Esch wygrał z mołdawskim Milsami Orhei 2:1, a FC Vaduz ze stolicy alpejskiego państewka zwyciężył 2:1 z Bala Town FC. Walijczycy przeżywają czarne dni w europejskich pucharach. We wtorek mistrz kraju New Saints FC nie poradził sobie na własnym stadionie z Gibraltarczykami z College Europa.

Wynikiem 3:0 zakończyły się spotkania Crveny Zvezdy Belgrad i Skendiji Tetowo. Serbowie pokonali Floriana FC, a ubiegłoroczna rewelacja wygrała z Dacią Kiszyniów. W poprzedniej edycji Skendija rozpoczęła rajd od wyeliminowania Cracovii, a następnie otarła się o awans do fazy grupowej.