El. ME U-21 2019: kanonada przy Piłsudskiego. Tylko remis z Finlandią

Reprezentacja Polski U-21 pod wodzą Czesława Michniewicza tylko zremisowała 3:3 z Finlandią w ramach eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych zdobyli Dawid Kownacki oraz Paweł Tomczyk.

Bartosz Koczorowicz
Piłkarz reprezentacji Polski U-21 Dawid Kownacki (z prawej) PAP / Grzegorz Michałowski / Piłkarz reprezentacji Polski U-21 Dawid Kownacki (z prawej)
Polacy rozpoczęli piątkowe spotkanie na Stadionie Miejskim przy Piłsudskiego w Łodzi z powracającymi do składu Janem Bednarkiem oraz Pawłem Stolarskim. Trener Czesław Michniewicz zdecydował się na ofensywne ustawienie z trójką wąsko ustawionych obrońców. Fińską defensywę straszyć miał Dawid Kownacki, wsparty dwójką podwieszonych zawodników: Bartoszem Kapustką oraz Sebastianem Szymańskim.

Biało-Czerwoni weszli w mecz w najlepszy możliwy sposób, wychodząc w 7. minucie na prowadzenie. Kapustka podał prostopadle do Roberta Gumnego, który wpadł w pole karne i wyłożył piłkę Kownackiemu. Napastnik Sampdorii Genua zaskoczył fińskiego golkipera płaskim strzałem.

Radość z gola drużyny Michniewicza trwała zaledwie minutę. Zgromadzeni przy Piłsudskiego kibice ledwie zdążyli usiąść na krzesełkach, a na tablicy wyników pojawiła się "jedynka" przy fladze Finlandii. Wszystko za sprawą Sebastiana Dahlstroema, który otrzymał podanie od aktywnego Santera Hostikki i (podobnie jak Kownacki) także strzałem po ziemi zmusił Bartłomieja Drągowskiego do kapitulacji.

Wyrównujące trafienie gości wyhamowało grę w ataku Polaków, którzy kilkukrotnie dali się zepchnąć do defensywy, czekając na dogodne kontry. Do walki gospodarzy podrywał głównie bardzo aktywny na prawej stronie Stolarski. Swoją szansę miał też Kapustka, ale Uusitalo nie dał się zaskoczyć przy strzale piłkarza SC Freiburg zza pola karnego.

Blisko ponownego prowadzenia byliśmy w 51. minucie, kiedy to wprowadzony w drugiej połowie Konrad Michalak wbiegł z prawej strony w pole karne i strzelił z ostrego kąta. Uusitalo odbił jednak uderzenie, choć nie interweniował bez kłopotów. Dziesięć minut później piłka zatrzepotała w siatce - wyciągać ją musiał jednak nie Fin, a Drągowski. Znakomitym strzałem z dystansu popisał się Kaan Kairinen. Bramkarz Fiorentiny mógł jedynie odprowadzić futbolówkę wzrokiem. Chwilę wcześniej Dahlstreom ośmieszył naszą obronę, myląc dwóch zawodników, a później asystując przy bramce.

Kiedy w Łodzi zaczęło pachnieć przykrą niespodzianką, Polacy wreszcie obudzili się w ataku. Najpierw w 68. minucie piłkę do bramki po podaniu Michalaka skierował wprowadzony nieco wcześniej Paweł Tomczyk, a następnie piłkarz Wisły Płock wywalczył rzut karny po faulu Richarda Jensena. Do futbolówki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Kownacki i pewnym strzałem pokonał Uusitalo.

Kolejny raz nie zdołaliśmy jednak utrzymać prowadzenia przez dłuższy czas. W 76. minucie Kownacki przedłużył dośrodkowanie w pole karne Biało-Czerwonych. Z prezentu skorzystał dobrze ustawiony Fredrik Jensen, umieszczając trzeci raz piłkę w polskiej bramce. Czwartego gola drużyny Michniewicza już nie zobaczyliśmy, chociaż bardzo blisko swojego drugiego trafienia był Tomczyk. Napastnik przegrał w polu karnym starcie z golkiperem.

Polacy ostatecznie zremisowali 3:3. W tabeli grupy trzeciej z kompletem dziewięciu punktów przewodzi Dania, która w piątek pewnie pokonała ostatnią Gruzję 5:2. Biało-Czerwoni plasują się obecnie za plecami Skandynawów, tracąc aż 5 "oczek". Kolejne spotkanie piłkarze trenera Michniewicza zagrają 10 października na wyjeździe z Litwą.

ME U-21 2019 odbędą się we Włoszech i San Marino. Trzy najlepsze drużyny awansują na turniej olimpijski w Tokio.

Polska U-21 - Finlandia U-21 3:3 (1:1)
1:0 - Dawid Kownacki 7'
1:1 - Sebastian Dahlstroem 8'
1:2 - Kaan Kairinen 61'
2:2 - Paweł Tomczyk 68'
3:2 - Dawid Kownacki 71' (karny)
3:3 - Fredrik Jensen 76'

Skład Polski: Bartłomiej Drągowski - Mateusz Wieteska (46' Konrad Michalak), Jan Bednarek, Paweł Bochniewicz - Jakub Piotrowski (59' Paweł Tomczyk), Szymon Żurkowski - Paweł Stolarski, Robert Gumny - Sebastian Szymański, Bartosz Kapustka (78' Karol Świderski) - Dawid Kownacki

Skład Finlandii: Markus Uusitalo - Lauri Ala-Myllymaeki, Juho Pirttijoki, Richard Jensen, Nicholas Hamalainen - Sebastian Dahlstroem, Fredrik Jensen - Mikael Soisalo (83' Saku Savolainen), Kaan Kairinen, Santeri Hostikka (76' Rasmus Karjalainen) - Benjamin Kallman