Puchar Włoch: rzuty karne w derbach Werony. Stępiński i Jaroszyński zmienieni

Konkurs rzutów karnych zdecydował o zwycięstwie Hellas z Chievo Werona i awansie do najlepszej szesnastki Pucharu Włoch. Po 120 minutach było 1:1. Mariusz Stępiński oraz Paweł Jaroszyński zostali zmienieni przez trenera.

Mariusz Stępiński (z lewej) Getty Images / Enrico Locci / Na zdjęciu: Mariusz Stępiński (z lewej)
Kilka miesięcy czekał Paweł Jaroszyński na debiut w barwach Chievo Werona. Do zespołu dołączył w połowie lipca i balansował na granicy kadry meczowej oraz trybun. Mariusz Stępiński był trochę wyżej w hierarchii trenera Rolando Marana, ale jego najdłuższy występ trwał tylko 35 minut. W Pucharze Włoch pobił ten wynik. W środę mógł teoretycznie nawet podwoić czas spędzony na boisku w barwach Chievo. Od lipca do listopada zebrał bowiem 100 minut w Serie A.

W 14. minucie w Weronie doszło do polskiego ataku. Na lewym skrzydle przedarł się Jaroszyński, po którego dośrodkowaniu Stępiński główkował ponad poprzeczką. Obrońca jeszcze kilkakrotnie zerwał się z boku boiska, napastnika było widać sporadycznie w pierwszej połowie.

Pucharowe derby to drugie Chievo z Hellas Werona w sezonie. Pojedynek na ligowym froncie był zdecydowanie bardziej interesujący. Chievo zwyciężyło 3:2, a wynik ustalił w 73. minucie Sergio Pellissier. W środę napastnik żółto-niebieskich rozpoczął strzelanie. W dobrym stylu, ponieważ po podaniu z głębi pola zgrabnie opanował piłkę i pokonał bramkarza w sytuacji sam na sam.

Derby nie przyciągnęły na trybuny tłumów. Częściowo z powody ulewy, częściowo z uwagi na przegląd kadr, ale także frekwencja 15 tysięcy osób na ligowym meczu o panowanie w mieście nie robiła wrażenia. Obecni kibice Chievo pokręcili głowami z niedowierzaniem, kiedy zobaczyli, co wyprawia w 34. minucie Luca Garritano. Włoch urządził sobie slalom gigant we własnym polu karnym aż wpadł na przeciwnika. Mohamed Fares zabrał mu futbolówkę i skierował z bliska do siatki. Do przerwy było 1:1.

Stępiński pokazał się w 62. minucie. Nabiegł na wrzutkę z głębi pola i główkował pół metra obok bramki Hellas. Niewiele później napastnik pobiegł w złym kierunku i ułatwił zablokowanie swojego uderzenia. Czas Polaka dobiegł końca w 73. minucie. Pierwszym zmiennikiem w Chievo był Roberto Inglese, autor sześciu bramek i dwóch asyst w Serie A. Ofensywę gospodarzy wzmocnił jeszcze Manuel Pucciarelli, znajomy Łukasza Skorupskiego i Piotra Zielińskiego z czasów Empoli FC, ale również nie rozstrzygnął spotkania. W 101. minucie na ławkę rezerwowych powędrował Jaroszyński.

O awansie Hellas do najlepszej szesnastki Pucharu Włoch zdecydował konkurs rzutów karnych. W nim decydująca była pomyłka Pelissiera już w pierwszej serii. Jego uderzenie zatrzymał Marco Silvestri. W następnej rundzie na beniaminka czeka AC Milan.

Bramka w doliczonym czasie pozwoliła US Sassuolo zwyciężyć 2:1 z FC Bari, liderem Serie B. Jej autorem był Matteo Politano. Trener Giuseppe Iachini postawił na wielu podstawowych piłkarzy Sassuolo, którzy uniknęli potknięcia i w następnej rundzie zmierzą się z Atalantą Bergamo. Będzie to mecz największych rewelacji dwóch poprzednich sezonów w Serie A.