Półfinał LM 2018. Bayern - Real: bezradny Lewandowski

Zaczęło się dobrze - od prowadzenia Bayernu. Ale potem, mimo ciągłych ataków, to goście strzelali gole. Robert Lewandowski był bezradny w starciu z defensywą Realu Madryt.

Marek Wawrzynowski
Radość piłkarzy Realu Madryt po bramce Marco Asensio Getty Images / Maja Hitij/Bongarts / Radość piłkarzy Realu Madryt po bramce Marco Asensio

Real Madryt wygrał na wyjeździe z Bayernem 2:1, choć długo wydawało się, że to gospodarze będą górą w Monachium. Zadecydował błąd Rafinhy i szybka kontra gości. Lusac Vasquez podał do Marcosa Asensio a ten w sytuacji sam na sam pokonał Svena Ulreicha.

Bayern zaczął znakomicie i w pierwszej połowie miał sporą przewagę. Widać wyraźny postęp, jaki zespół zrobił w stosunku do poprzedniego sezonu. Wtedy, choć odpadł dopiero po dogrywce w Madrycie, był zdecydowanie słabszy od "Królewskich". Teraz miał swoje sytuacje, kilka razy piłkarze z Bawarii byli bliscy pokonania Keylora Navasa. Choć Jupp Heynckes, jak powiedział kiedyś Christoph Daum, jest nudniejszy niż prognoza pogody, to jego zespół zdecydowanie nie pasuje do tego opisu.

W końcu bramkę na 1:0 strzelił Joshua Kimmich, który pognał prawy skrzydłem, zasygnalizował podanie i kompletnie zaskoczył Navasa. Asystę przy golu obrońcy zaliczył James Rodrigues, który grał jeden z najlepszych meczów, od kiedy przyszedł z Realu do Bayernu. Harował w defensywie, stwarzał zagrożenie z przodu.

A to nie był koniec okazji gospodarzy. Franck Ribery (odskoczyła mu piłka) i Mats Hummels (strzelił za wysoko) także byli bliscy pokonania bramkarza gości. I wszystko by wyglądało idealnie, gdyby nie to, że wyrównał Marcelo. Brazylijczyk uderzył z około 18 metrów i zaskoczył Ullreicha, który chyba sądził, że piłka przeleci obok słupka. A w drugiej połowie, w 57. minucie, Asensio strzelił na 2:1.

Bayern próbował, atakował, dośrodkowywał, naciskał, cały czas oblegał bramkę "Królewskich", ale na nic. Real z czasem zaczął kontrolować sytuację. Trzeba też oddać sprawiedliwość drużynie z Monachium - już od 8. minuty gospodarze musieli grać bez Arjena Robbena, a od 36. bez Jerome'a Boatenga.

Mecz reklamowano jako pojedynek Roberta Lewandowskiego z Cristiano Ronaldo. Tym razem obaj odegrali role raczej drugoplanowe. Robert Lewandowski co prawda miał jakiś udział przy bramce, bo ściągnął na siebie uwagę obrońców, jednak apologeci polskiego supersnajpera z pewnością mieli prawo liczyć na więcej. Zwłaszcza że grał z Realem, do którego przymierzany jest od kilkunastu miesięcy.

Bayern po takim wyniku ma znacznie ograniczone szanse na awans do finału, a i Lewandowski z pewnością nie przybliżył się do upragnionej Złotej Piłki.

Bayern Monachium - Real Madryt 1:2 (1:1)
1:0 Kimmich 28'
1:1 Marcelo 44'
1:2 Asensio 57'

Składy drużyn:
Bayern: Ulreich - Kimmich, Boateng (36. Sule), Hummels, Rafinha - Javi Martinez (75. Tolisso), Arjen Robben (8. Thiago), Mueller, Rodriguez, Ribery - Lewandowski.

Real: Navas - Carvajal (67. Benzema), Varane, Ramos, Marcelo - Modrić, Casemiro (83. Kovacić), Kroos - Vasquez, Ronaldo, Isco (46. Asensio)

Sędziował: Bjoern Kuipers (Holandia)

Żółte kartki: Ribery -Casemiro