Wystartowały europejskie puchary. Historyczna szansa w San Marino, gol Łukasza Cieślewicza

Drita Gnijlana awansowała do pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów z turnieju w Gibraltarze. W Lidze Europy gola strzelił Łukasz Cieślewicz, a klub z San Marino stoi przed historyczną szansą.

Piłka nożna Getty Images / Michael Regan / Piłka nożna
Turniej w Gibraltarze rozpoczął się we wtorek. W jednym miejscu spotkali się przedstawiciel gospodarzy, a także mistrzowie Andory, Kosowa i San Marino. To kluby z najniżej notowanych lig w rankingu UEFA. W rundzie przedwstępnej Lincoln Red Imps pokonał SP La Fiorita 2:0, a Drita Gnijlana doprowadziła do identycznego wyniku w dogrywce meczu z FC Santa Coloma.

Lepsze zespoły awansowały do piątkowej rundy wstępnej Ligi Mistrzów, w której kosowska Drita zwyciężyła 4:1 z Lincoln Red Imps. W pokonanym zespole wystąpił Antonio Calderon, były pomocnik Legionovii, Arki Gdynia, Pogoni Siedlce i Dolcanu Ząbki. W pierwszej połowie dostał żółtą kartkę i w przerwie opuścił boisko. Jego zmiennik Pedro Corral zdobył gola na 1:1 i doprowadził do dogrywki. W niej Drita wypunktowała Gibraltarczyków. Dubletem popisał się pochodzący ze Szwecji Liridon Leci. Obie drużyny kończyły mecz w dziesięciu.

W pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów piłkarze Drity zmierzą się z Malmoe FF. Do rywalizacji przystąpi Legia Warszawa, której przeciwnikiem będzie Cork City.

W tym tygodniu rozpoczęły się również dwumecze w rundzie wstępnej Ligi Europy. Najważniejszym wydarzeniem było drugie w historii zwycięstwo klubu z San Marino w europejskich pucharach. Tre Fiori rozbiło 3:0 walijski Bala Town i ma wielką szansę na historyczny awans. Wszystkie gole padły w pierwszej połowie. Dwa z nich były kuriozalne. Pierwszy padł po beznadziejnym podaniu Anthony'ego Milera obok własnego golkipera do bramki. Drugi po podaniu bramkarza pod nogi przeciwnika Giacomo Pracucciego. Bala Town nie poprawił wyniku nawet kiedy Sanmaryńczycy grali w osłabieniu. Walijczyków było stać wyłącznie na trafienie w poprzeczkę w doliczonym czasie.

Łukasz Cieślewicz wyprowadził farerski B36 Torshavn na prowadzenie w meczu na własnym stadionie z St. Joseph's FC. Polak strzelił celnie z rzutu karnego. Jego drużyna nie nacieszyła się długo prowadzeniem i wskutek uderzenia Boro zremisowała 1:1. W rewanżu na Malcie to ona, a nie gospodarze będzie musiała zdobyć minimum gola, żeby awansować.

Takim samym rezultatem 1:1 zakończyło się spotkanie walijskiego Cefn Druids z FK Traku. Korzystny, bramkowy remis zapewnił gościom Donatas Kazlauskas w 86. minucie. Od 2013 do 2016 roku Litwin występował na polskich boiskach w barwach Lechii Gdańsk i Olimpii Grudziądz. Z Pomorza powrócił do ojczyzny i po trzech latach spędzonych w Atlantasie Kłajpeda przeniósł się latem do Traku.