Bij mistrza! Falstart obrońcy tytułu to nic nadzwyczajnego

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Cafu
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Cafu

Na inaugurację sezonu Legia Warszawa uległa Zagłębiu Lubin, ale w polskiej rzeczywistości ligowej falstart obrońcy tytułu nie jest czymś nadzwyczajnym. Wręcz przeciwnie, tylko dwóch z dziesięciu ostatnich mistrzów zaczęło rozgrywki od zwycięstwa.

W tym artykule dowiesz się o:

Zagłębie wygrało przy Łazienkowskiej 3 po dwóch golach Patryka Tuszyńskiego i trafieniu Filipa Starzyńskiego. Kibice Legii są wściekli na podopiecznych Deana Klafuricia z drugą porażkę w sezonie - przed tygodniem w meczu o Superpuchar Polski warszawianie ulegli przed własną publicznością Arce Gdynia (2:3) - ale falstart obrońcy tytułu to nowa tradycja w Lotto Ekstraklasie.

Spośród dziesięciu ostatnich mistrzów Polski tylko dwóch zaczęło rozgrywki od zwycięstwa. W sezonie 2009/2010 Wisła Macieja Skorży pewnie pokonała na inaugurację Ruch Chorzów (2:0). Po odpadnięciu z el. Ligi Mistrzów z estońską Levadią Tallin i porażce z Lechem Poznań w meczu o Superpuchar Polski Biała Gwiazda nie mogła sobie pozwolić na kolejne wpadki i wygrała nie tylko z Niebieskimi na otwarcie sezonu ligowego, ale też pięć kolejnych spotkań. Jej zwycięską serię przerwała dopiero w 7. kolejce Polonia Bytom (1:1).

Trzech kolejnych mistrzów nie potrafiło wygrać na inaugurację i za każdym razem rywalem nie do pokonania okazywał się być Widzew Łódź. Na walce z RTS-em zęby połamali sobie kolejno Lech Poznań (1:1), Wisła Kraków (1:1) i Śląsk Wrocław (1:2). Białą Gwiazdą przed porażką uratował gol strzelony przez Dudu Bitona już w doliczonym czasie gry drugiej połowy.

Ostatnim mistrzem, który zaczął walkę o obronę tytułu od zwycięstwa, była w sezonie 2013/2014 Legia. Zespół Jana Urbana rozbił wówczas na inaugurację Widzew Łódź (5:1). To ten mecz, po którym Patryk Mikita został okrzyknięty "nowym Robertem Lewandowskim". Dla 19-letniego wówczas napastnika był to debiut w ekstraklasie, który okrasił strzeleniem gola, ale było to zarazem jego ostatnie trafienie w najwyższej lidze.

Od pięciu lat mistrzowie Polski na inaugurację nie tylko nie wygrywają, ale nawet częściej przegrywają, niż remisują. Sezon 2013/2014 Legia zaczęła od porażki przed własną publicznością z będącym wówczas beniaminkiem GKS-em Bełchatów (0:1). Rok później Lech Poznań uległ Pogoni Szczecin (1:1). Na starcie rozgrywek 2016/2017 Legia straciła punkty z Jagiellonią Białystok (1:1), a przed rokiem uległa wracającemu do ligi po rocznej przerwie Górnikowi Zabrze (1:3).