Krzysztof Piątek zawstydził legendy Serie A! Mało kto zrobił to szybciej od Polaka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Paolo Rattini / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek
Getty Images / Paolo Rattini / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek

5 minut i 37 sekund - tylko tyle czasu potrzebował Krzysztof Piątek, by zdobyć swoją pierwszą bramkę w Serie A. Pod tym względem Polak przebił takie legendy calcio jak Gunnar Nordahl, Diego Maradona, Gabriel Batistuta czy Marco van Basten.

W tym artykule dowiesz się o:

W myśl zasady, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, Krzysztof Piątek przedstawia się Włochom w najlepszy możliwy sposób. W przedsezonowych sparingach strzelił dla Genoi aż 13 goli, a w oficjalnym debiucie w barwach klubu ze stolicy Ligurii, który przypadł na spotkanie Pucharu Włoch z Lecce (4:0), skompletował czteropak.

O tym, jak dużej rzeczy wtedy dokonał, świadczy to, że jest dopiero czwartym w historii Genoi piłkarzem, który strzelił cztery gole w jednym meczu, a pierwszym, który zrobił to od 1950 roku i pierwszym, któremu ta sztuka udała się już w debiucie.

Z powodu tragedii na Ponte Morandi mecz 1. kolejki Serie A Milan - Genoa został przełożony, ale opóźnienie ligowego debiutu nie wybiło Piątka z rytmu. W niedzielnym spotkaniu z Empoli (2:1) Polak zdobył swoją premierową bramkę w Serie A. I to bardzo szybko, bo pokonał golkipera rywali już po 5 minutach i 37 sekundach gry.

To kolejny spektakularny wyczyn Piątka, bo rzadko zdarza się, by obcokrajowiec potrzebował tak mało czasu na strzelenie pierwszego gola w Serie A. Od 2001 roku i debiutu Ernesto Javiera Chevantona w barwach Lecce nie było w Serie A zawodnika, który strzeliłby pierwszego gola tak szybko jak Polak. Urugwajczyk jest jednym z rekordzistów włoskiej ekstraklasy pod względem czasu potrzebnego do zdobycia pierwszej bramki - pokonał bramkarza Parmy już w 2. minucie swojego debiutu w Serie A.

Sześć lat wcześniej równie szybko swoją pierwszą bramkę w Serie A zdobył Australijczyk John Aloisi (Cremonese). Obaj jednak tylko wyrównali rekord, który w 1955 roku ustanowił Luis Vinicio z Napoli. Warto też wspomnieć o Argentyńczyku Pedro Waldemarze Manfredinim, który strzelił gola już w 4. minucie debiutu w barwach Romy (1959).

Wyczyn Piątka robi jeszcze większe wrażenie, kiedy zestawi się go z tym, ile czasu na zdobycie pierwszej bramki w Serie A potrzebowały największe gwiazdy w historii włoskiej ligi. Wzięliśmy pod uwagę królów strzelców włoskiej ekstraklasy, bohaterów głośnych transferów albo snajperów, którzy trafili do Italii na tym samym etapie kariery co Piątek i grą na Półwyspie Apenińskim weszli do światowej czołówki. Polak pobił nawet George'a Weah'a, który po głośnych przenosinach z Paris Saint-Germain do Milanu zaznaczył swoją obecność na włoskich boiskach już w 7. minucie debiutu.

Piątek był też szybszy od Alvaro Recoby, który pierwszego gola w Serie A zdobył w 8. minucie debiutu, Edinsona Cavaniego (17), Samuela Eto'o (56), Carlosa Teveza (59), Zlatana Ibrahimovicia (69), Andrija Szewczenki (72), Christo Stoiczkowa (77), Marco van Bastena (79) czy Diego Milito (90). Debiuty w Serie A bramkami okrasili również tacy bombardierzy jak Dino Da Costa (23), Omar Sivori (28), Istvan Nyers (39), Gunnar Nordhahl (50), Harald Nielsen (67), Kurt Hamrin (68) czy John Charles (68), ale Piątek był szybszy też i od legendarnych królów strzelców włoskiej ekstraklasy.