Mistrzostwa świata U-20. Kolejna sensacja. Waleczne Mali eliminuje Argentynę!

Reprezentacja Mali uzupełniła skład ćwierćfinalistów mistrzostw świata do lat 20 w Polsce. Młodzieżowi mistrzowie Afryki pokonali w Bielsku-Białej Argentynę po serii rzutów karnych 5:4. Po 120 minutach gry był remis 2:2.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze reprezentacji Mali U-20 Newspix / Krzysztof Dzierzawa / Pressfocus / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Mali U-20
Argentyńczycy przystępowali do tego spotkania jako zwycięzcy grupy F, choć w ostatnim meczu przegrali z Koreą Południową. Malijczycy z kolei zajęli drugie miejsce w grupie E. W poprzednim spotkaniu ulegli co prawda Francuzom 2:3 ale pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie.

Mistrzom Afryki z pewnością nie można było odmówić ambicji. W 22. i 25. minucie Seku Koita wykonywał rzuty wolne z około 25-30 metrów od bramki rywala. W obu przypadkach oddał strzały bezpośrednie. Pierwszy z nich trafił w słupek, drugi zaś - w boczną siatkę. Przez większość spotkania to Argentyna była drużyną częściej przy piłce, zaś Mali próbowało kontratakować. Dodatkowo piłkarze trenera Mamoutou Kane'a mogli liczyć na wsparcie publiczności na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej.

Pierwsi gola zdobyli jednak gracze z Ameryki Południowej, lecz nastąpiło to wskutek fatalnego błędu Clementa Kanoute w polu karnym w 50. minucie. Malijczyk chciał wybić głową dośrodkowanie, które leciało w okolice piątego metra, ale zagrał tak niefartownie, że piłka trafiła pod nogi Adolfo Gaicha, który bez problemów pokonał Youssufa Koitę.

W 63. minucie Ousmane Diakite wymienił sobie piłkę z partnerem i ruszył w pole karne przeciwników. Jednak w momencie, gdy otrzymał podanie z powrotem, był na pozycji spalonej i gol malijskiego pomocnika nie został uznany. Lecz pięć minut później jego drużyna miała rzut rożny, a w szesnastce najwyżej wyskoczył Abdolulaye Diaby i skierował głową piłkę do siatki.

W ostatnim kwadransie drugiej połowy obie drużyny stworzyły sobie po jednej bardzo dobrej okazji. Na dziesięć minut przed końcem Gaich zamykał centrę Mury z prawej strony, lecz nie trafił w światło bramki. Z kolei kilkadziesiąt sekund później Manuel Roffo ustrzegł swój zespół przed stratą gola interwencją po strzale Koity. Do końcowego gwizdka piłka już do żadnej siatki nie wpadła, a więc konieczna była dogrywka.

Znakomicie ten dodatkowy czas rozpoczęli Argentyńczycy, bo... od bramki. Ortega popędził w pole karne i wycofał piłkę na okolice dziesiątego metra do Barco, a ten skierował ją do bramki. Później jednak to trafienie zakwalifikowano jako samobójczy gol interweniującego Abdoulaye Diaby'ego.

Malijczycy walczyli do samego końca, choć z minuty na minutę ich sytuacja wydawała się coraz trudniejsza. Aż nadeszła 120. minuta i rzut wolny. Wykonywał go Koita, który miał najpierw pretensję do jednego z rywali, że przebywa zbyt blisko piłki, ale po chwili sprytnie odegrał piłkę do Boubacara Konte, który chwilę wcześniej pojawił się na murawie, a ten wpakował piłkę do siatki. Rzutem na taśmę ekipa z Afryki doprowadziła do rzutów karnych.

W konkursie jedenastek pomylił się tylko Tomas Chancalay, który na boisku pojawił się dopiero w 117. minucie gry. Jego uderzenie odbił bramkarz reprezentacji Mali Youssuf Koita. Jego koledzy zaś wykonywali rzuty karne bardzo pewnie i bardzo skutecznie, dzięki czemu - po pięciu seriach - mogli cieszyć się z awansu do grona ośmiu najlepszych drużyn do lat 20 na świecie. W ćwierćfinale zmierzą się 7 czerwca o 18:30 w Tychach z Włochami.

Argentyna - Mali k. 4:5, dogr. 2:2 (2:1, 1:1, 0:0)

1:0 - Adolfo Gaich 50'
1:1 - Abdoulaye Diaby 68'
2:1 - Abdoulaye Diaby 91' - sam.
2:2 - Boubacar Konte 120+1'